بروزرسانی شده در ۱۶ آبان ۱۳۹۹

چجوری خشم و عصبانیتم را کنترل کنم؟

چجوری خشم و عصبانیتم را کنترل کنم؟
زمان مطالعه : ۴ دقیقه ۱۱۰ بازدید ۰ نظر

موقع عصبانیت چکار کنیم بهتر است؟راهکارهای روانشناسان برای رفع خشم و عصبانیت، دلایل اصلی بوجود آمدن خشم در افراد، و ده ها نکته طلایی برای ایجاد آرامش در مواقع خشم

خشم و عصبانیت قسمتی از وجود هر آدمی است. این حس هم ما و هم اطرافیانمان را دچار آزار و اذیت می کند. تجربه احساس شرمندگی و پشیمانی بعداز خشم، انگیزه قدرتمندی برای بهبود بخشیدن به آن است.  یکی از مواردی که بیشترین مشکل را برای غلبه بر عصبانیت به وجود می آورد، احساس حماقت است. اینکه آدم عصبانیتش را با جیغ کشیدن و فریاد زدن نشان بدهد سطح هوشیاری وی را پایین می آورد و برای چند لحظه یک احمق به نظر می رسد.

 

خشم یک احساس قوی است. این احساس ناشی از ناراحتی، نارضایتی و یا خصومت است. خشم و عصبانیت باعث رنجش و دوری اطرافیان از شما می شود، ممکن است در روابط خانوادگی یا روابط کاری، بین همکاران، دوستان و آشنایانتان تاثیر بد و غیرقابل جبران بگذارد. چه بسا افرادی که به خاطر عصبانیت غیرقابل کنترل شان متاسفانه شغل شان را از دست داده اند یا دوستی های قدیمی شان از هم پاشیده است.

 

منبع و دلیل پیدایش خشم و عصبانیت در افراد؟؟؟

با پیشرفت های اقتصادی واجتماعی جوامع و خانواده ها، فشار ها و استرس های دنیای بیرون به فضای داخل خانه راه یافته است. و همین فشارها یکی از اصلی ترین دلایل خشمگین شدن خانواده ها می باشد. تغییراتی که در زندگی ما رخ می دهد تا حدودی مسؤل پیدایش خشم در زندگی خانوادگی ما به حساب می آید. ازجمله مهمترین این تغییرات می توان به تغییر محل زندگی افراد برای یافتن شغل و درآمد بیشتر، دوری از محل زندگی و اقوامشان و دسترسی نداشتن به امکانات معیشتی دیگر اشاره کرد. خانواده های تک سرپرست یا خانواده هایی که هردوی والدین مجبورند به هر دلیل در بیرون از خانه کار کنند، پر شدن ساعات روزانه بچه ها با فعالیت های فوق برنامه که زمان کمی را برای خانواده و استراحت باقی می گذارند. بنابراین فضای خانه و والدین مهم ترین و اصلی ترین دلایل تاثیرگذار بر پرورش خلق و خوی بچه ها به حساب می آیند. تربیت در وهله ی اول باید در خانه و خانواده آموزش، در مدرسه تمرین و در جامعه به کار گرفته شود. فردی که در کودکی تمامی نیازهای عاطفی، مادی و معیشتی اش برآورده شود، در آینده حسرت به دل و به اصطلاح عامیانه عقده ای بار نمی آید.

تکنولوژی های جدید نظیر، ماهواره، کامپیوتر، تلویزیون، اینترنت، گوشی های موبایل هوشمند، و... از عوامل تاثیرگذار بر خلق و خوی افراد تلقی می شود. این عوامل افراد را در شرایطی قرار می دهند که همواره منتظر نتایج فوری هستند و آنها نیز به طور طبیعی این انتظارات را به روابط اجتماعی خود بسط می دهند، و و از دیگران نیز توقع دارند در هر حال و شرایطی خود را با آنوفق دهند و زمانی که این انتظارات برآورده نشوند خشمگین می شوند و از این خشم مانند نیرویی درجهت رسیدن به توقعات شان در زندگی استفاده می کنند.

 

در این مقاله ما سعی داریم چند مورد از بهترین کتاب های غلبه بر خشم و  عصبانیت را پیدا کنیم که به شما کمک می کند خشم خود را کنترل کنید.

زینب حسنخانی
زینب حسنخانی
به این مطلب امتیاز دهید
تعداد کل امتیازات : ۰
دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.