بوهومیل هرابال

منتشر شده در ۰۴ فروردین ۱۳۹۹
بوهومیل هرابال

بـوهومیل هرابال متولد 28 مارس 1914 در برنو، جمهوری چک است. او یک داستان نویس برجسته می باشد که میلان کوندرا رمان‌نویس سرشناس، او را بهترین نویسنده معاصر چک می دانست.

هرابال در سال 1948 مدرم دکترای حقوقش را گرفت و نیز در فلسفه، ادبیات و تاریخ دوره هایی را در دانشگاه سپری کرد ولی از هیچکدام از مدارک و سوابق تحصیلی‌اش در انجام یک شغل استفاده نکرد. او شغلهایی مثل سوزن بانی راه‌آهن و راهنمایی قطارها، نمایندگی بیمه، دست‌فروشی  اسباب‌بازی، کارگری ذوب‌آهن و کار در کارگاه پرس کاغذ باطله را تجربه کرد. البته در آن زمان بسیاری از روشن‌فکران، استادان دانشگاه، فلاسفه و هنرمندان اجبارا یا از روی اختیار به انجام چنین شغلهایی مبادرت می کردند.

هرابال در سال 1963 اولین اثرش به نام مرواریدهای اعماق را منتشر کرد که به سرعت فروخته و نایاب شد و در ادبیات معاصر چک حادثه‌ای قلمداد گردید. خیلی از آثار هرابال پس از آنکه در کشورهای مختلف چاپ شده و به شهرت می رسیدند، در آخر در کشور خودش چاپ می‌شد و با این که هنوز کتاب هرابال چاپ نشده بود اما میلیون‌ها نفر در داخل و خارج مملکت آن را خوانده بودند. بهترین اثر هرابال داستان «قطارهای تحت نظر» نام دارد که فیلمی از  آن اقباس و ساخته شد.

آثار هرابال در داخل کشور به شکل خودنَشر و در خارج توسط سازمان انتشاراتی ۶۸ در کانادا چاپ ، توزیع و به زبان‌های مختلف ترجمه می‌شد. در مقدمهٔ کتاب‌ها نوشته می شد که کتاب بدون اجازهٔ نویسنده چاپ شده تا در مملکت باعث دردسر نویسنده نشود. مثلا کتاب «تنهایی پرهیاهو» هرابال در سال 1977 به صورت شب نامه پخش شد و  در ‌سال 1980 در خارج و بالاخره در سال 1989 در چک چاپ شد.

کتاب مرگ آقای بالتیس برگر، مجموعه داستان‌های کوتاه هرابال و مجموعه “نی سحرآمیز و چند داستان دیگر” از آثار هرابال می باشد که به زبان‌های اروپایی ترجمه شده‌اند. هرابال در تاریخ سوم فوریه 1997 در پراگ چشم از جهان بست و از دنیا رفت.


کتاب های بوهومیل هرابال