ویلیام گلاسر

منتشر شده در ۰۴ فروردین ۱۳۹۹
ویلیام گلاسر

دکتر ویلیام گلاسر متولد سال 1925، در اوهایو آمریکا، یکی از مشهورترین  روانپزشکان دنیاست که علت اصلی شهرتش به کتابهای "واقعیت‌درمانی" و "تئوری انتخاب" برمی گردد. گلاسر ابتدا در رشته‌ی مهندسی شیمی مشغول به تحصیل شد اما پس ازآن به روانشناسی و روانپزشکی علاقمند شد و لذا وارد دانشگاه پزشکی شد. وی پس از فارغ التحصیلی به عنوان یک روانپزشک خصوصی کارش را آغاز کرد اما به تدریج به سخنرانی و نوشتن کتاب پرداخت و  20 کتاب در زمینه روانشناسی، روانپزشکی، مشاوره و ازدواج به چاپ رساند.

گلاسر با شیوه‌های سنتی مشاوره که به دنبال مشکلات افراد در گذشته می‌گشتند، مخالف بود. او شیوه‌ی جدیدی برای مشاوره ارائه داد و آن را "واقعیت‌درمانی" نامید. در این روش تمرکز مشاور در پیدا کردن مشکل در زمان حال و در روابط مراجعین است.

چرا که گلاسر معتقد است انسان‌ها ذاتا موجوداتی اجتماعی هستند و به رابطه با دیگران نیاز دارند. و به اعتقاد او ریشه‌ی تقریبا تمام مشکلات بشر در نداشتن ارتباط کارآمد با افراد مهم زندگیشان است.

گلاسر با روشهای سنتی مشاوره که در گذشته اجرا می شدند مخالف بود و علاقه ای به پیدا کردن مشکلات اشخاص در گذشته نداشت. او روش نوینی برای مشاوره ارائه کردکه نامش  "واقعیت‌درمانی" بود. در روش گلاسر توجه و تمرکز مشاور روی پیدا کردن مشکلات مراجع در زمان حال و نیز بر روابط آنهاست.

گلاسر مراجعان خود را افسرده، بیش فعال و غیره نمی نامید و عقیده داشت اینکه بیماران را با چنین برجسب هایی دسته بندی کند به روند درمان آنها کمکی نمی‌کند. او به مراجعان این حق را می‌داد که رفتارشان را توجیه کنند. همچنین گلاسر مخالف درمان‌های دارویی بود مگر در موارد خاص.به عقیده ی گلاسر  مشکلات افراد با انتخاب‌هایشان در ارتباط است نه با بالانس شیمیایی مغزشان.


کتاب های ویلیام گلاسر