یوهانا اسپایری

منتشر شده در ۲۳ اسفند ۱۳۹۸
یوهانا اسپایری

یوهانا لوئیز اسپایری نویسنده رمان ها ، به ویژه داستان های کودکان ، متولد 12 ژوئن سال 1827 در سوئیس بود که بیشتر به خاطر کتاب  هایدی شهرت دارد.

یوهانا متولد هیرزل ، منطقه ای روستایی در کانتون زوریخ ، سوئیس است. او در کودکی چندین تابستان را در نزدیکی Chur در Graubünden گذراند، مکانی که بعداً در رمان هایش استفاده می کند.

در سال 1852 ، یوهانا هوسر با برنهارد اسپایری ازدواج کرد. برنهارد وکیل بود. وی در حالی که در شهر زوریخ زندگی می کرد شروع به نوشتن درباره زندگی در این کشور کرد. اولین داستان او ، یک برگ در قبر Vrony ، که به زندگی یک زن در خشونت خانگی می پردازد ، در سال 1880 منتشر شد. سال بعد داستان های بیشتری برای بزرگسالان و کودکان ظاهر شد ، از جمله رمان هایدی ، که در چهار هفته نوشت.

هایدی داستان دختری یتیم را روایت می کند که با پدربزرگش در کوه های آلپ سوئیس زندگی می کند و به خاطر تصویر پردازی چشمگیر از مناظر مشهور است.

شوهر و تنها فرزندش ، هر دو به نام برنهارد ، هر دو در سال 1884 درگذشتند. او تنها خود را وقف اهداف خیرخواهانه کرد و بیش از پنجاه داستان دیگر قبل از مرگ  نوشت. اسپایری در تاریخ 7 ژوئیه 1901 در زوریخ سوئیس درگذشت و در قبرستان خانوادگی در Sihlfeld-A زوریخ مدفون شد. پرتره Spyri که نمادی در سوئیس است ، در سال 1951 بر روی تمبر پستی و در سال 2009 بر روی یک سکه یادبود 20 CHF قرار گرفت.


کتاب های یوهانا اسپایری