دافنه دو موریه

منتشر شده در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
دافنه دو موریه

ملیت

انگلیس

تاریخ تولد

13 مه 1907

تاریخ وفات

19 آوریل 1989

محل زندگی

انگلیس

اشتراک گذاری

دافنه دوموریه رمان نویس و نمایشنامه نویس مشهور انگلیسی است که علت اصلی شهرتش رمان ربه کا (1938) می باشد. او همچنین یک داستان کوتاه مشهور به نام پرندگان نوشته است که آلفرد هیچکاک سالها بعد از هر دوی این کتاب ها فیلم ساخت.  به گفته ی دوموریه، خواهران برونته الهام دهنده و الگوی ادبی او هستند و او رمان ربه کا را بر اساس آثار آنها نوشته است. بیشتر کتاب های دوموریه در تئاتر و سینما به اجرا درآمده اند و بهترن رمان او ربه کا نیز جایزه ی اسکار هیچکاک را در سال 1940 گرفته است. دوموریه به کورن وال که لوکیشن بسیاری از رُمان‌های او بوده، ارادت و علاقه فراوانی داشت زیرا این مکان به او آزادی نوشتن، پرسه زدن، راه رفتن و تنها بودن را داده‌است.

زندگینامه دافنه دو موریه

 دام دافنه دوموریه در 13 مه 1907 در لندن به دنیا آمد. او دو خواهر داشت که آنجلا بزرگتر و جین کوچکتر از دافنه بود. پدرش سر جرالد دوموریه و مادرش موریل بیمونت هر دو هنرپیشه بودند. پدربزرگش نقاش و نویسنده بود و آنجلا و دافنه نیز به نویسندگی روی آوردند. جین نیز نقاش بود. پدر دافنه بعلت رفتار پسرانه ی دافنه به او علاقه ی خااصی داشت.

دافنه پس از اتمام تحصیلاتش انگلستان به پاریس رفت تامعلومات خود را کامل کند. در آنجا او مشغول نوشتن داستان کوتاه شد و اولین رمان خود به نام روح دوست داشتنی را در سال 1913 منتشر کرد و پس از آن نیز دو رمان دیگر را به چاپ رساند.

زمانی که زندگی نامه پدرش را با عنوان «یک تصویر» نوشت شهرت یافت و نیز رمان مشهور «میکدۀ جامائیکا» بر اعتبار دافنه افزود. اما در سال 1938  و پس از انتشار «ربه‌‌کا» دافنه دوموریه به یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین نویسندگان معاصر تبدیل شد.

دوموریه در 25 سالگی با یک فرمانده ی نیروی هوائی انگلیسی به نام سِر فردریک براونینگ که 35 سال داشت، ازدواج کرد. همسر دافنه مدتها فرمانده گارد محافظت از کاخ سلطنتی و آجودان دوک اینبورگ بود. آنها سه فرزند به نام‌های تسا، فلاویا و کریستین (کیتس) داشتند. دوموریه پسرش را بیشتر از دخترهایش دوست داشت.

دوموریه در سال 1937 به مصر سفر کرد و مدتی در آنجا زندگی ‌کرد و در همانجا طرح نوشتن رمان «ربه‌کا» را نوشت. این رمان در اوت سال 1938 منتشر شد و توجه مردم را به خودش جلب کرد. گفته می شود منبع الهام این رمان، حسادت دوموریه به جان ریکاردو، اولین نامزد همسرش بوده است. دوموریه در سال 1989 در سن 82 سالگی چشم از جهان فرو بست.

مطالعه بیشتر

کتاب های دافنه دو موریه


لطفا نظر خود را بنویسید
|