پائولو کوئیلو

منتشر شده در ۱۳ تیر ۱۳۹۹
پائولو کوئیلو

ملیت

برزیل

تاریخ تولد

24 اوت 1947

محل زندگی

برزیل

اشتراک گذاری

  پائولو کوئیلو نویسنده ی برزیلی کتاب پرفروش و پرآوازه ی کیمیاگر است. کسی که اولین تجربه ی نویسندگی اش به نام آرشیوهای جهنم با شکست مواجه شد. این شکست باعث شد برای دیگر آثارش، خود وارد فضای مجازی شده و با مخاطبانش ارتباط برقرار کند و تبلیغات کتابهایش را انجام دهد.پائولو اولین نویسنده غیر مسلمان است که پس از انقلاب‌ سال۱۳۵۷شمسی، به‌ ایران‌ آمد و قرارداد همکاری با ناشر ایرانی بست و کتابهایش در ایران نیز به چاپ رسیدند. کوئیلو از سال۲۰۰۷ به‌عنوان سفیر صلح سازمان ملل در موضوع فقر و گفتگوی بین فرهنگی فعال است.

زندگینامه پائولو کوئیلو

پائولو کوئیلو در بیست‌وچهار آگوست سال ۱۹۴۷میلادی در شهر ریودوژانیروی برزیل، در خانواده‌ای متوسط بدنیا آمد. پدر او مهندس‌ و مادرش‌ خانه‌ دار بود. پائولو از نوجوانی به نویسندگی علاقه داشت؛ اما خانواده‌اش نظر مساعدی نسبت به این کار نداشتند. آنها پائولو را در سن 7 سالگی‌ به‌ یک مدرسه‌‌ی مسیحی‌ فرستادند. تعلیمات‌ سخت‌ مذهبی‌ دوران تحصیل، تاثیر بدی‌ بر او گذاشت و باعث سرکشی و سرپیچی او شد و باعث شد والدینش در شانزده سالگی او را در یک مؤسسه‌ی روانی بستری کنند.

بعدها پائولو با گروه تئاتری آشنا شد و نیز به روزنامه نگاری پرداخت. پائولو کتاب‌ «ورونیکا تصمیم‌ می‌گیرد بمیرد» بر محور افسردگی، هراس و خودکشی نوشت. این کتاب به تصویب قانون «ممنوعیت‌ پذیرش‌ بی‌‌رویه‌‌ی‌ بیمار در بیمارستان‌‌های روانی» کمک زیادی کرد.

 پائولو به خاطر آرزوهای پدرو مادرش، در مدرسه‌ی حقوق ثبت نام کرد و رویای نویسنده شدنش را کنار گذاشت؛ اما یک سال بعد، ترک تحصیل کرد و به‌عنوان هیپی، شروع به سفرهای پیاپی در آمریکای جنوبی، آفریقا و اروپا کرد. بیداری معنوی پائولو کوئیلو در این سفرها زمینه‌ ی ذهنی برای نوشتن «کیمیاگر» را ایجاد کرد.

 او پس از ازدواج با کریستینا اویتیسیکا، به اروپا سفر کرد و بازدیدش از اردوگاه مرگ داخائو  سبب شد در سال‌۱۹۸۷، اولین‌ کتابش بنام‌ «خاط‌رات‌ یک‌ مغ‌» را بر اساس خاطرات و اتفاقات این سفر بنویسد. ام آنچه باعث شهرت وی شد انتشار کتاب «بریدا» در سال۱۹۹۰  بود و در مدت کمی‌ هرسه‌ کتاب‌ او درصدر فهرست‌ کتاب‌‌های‌ پرفروش‌ برزیل‌ قرار گرفتند.

آثار پائولو کوئیلو

مهم‌ترین آثار پائولو عبارت‌اند از:

 «مثل رودخانه روان»، «ندیمه‌های اودین»،  «الف»، «راهنمای جنگجوی نور»، «بریدا»، «زیارت» یا «خاطرات یک مُغ»، «کیمیاگر»، «بریدا»، «عطیه‌ی برتر»، «والکیری‌ها»، «مکتوب»، «کنار رود پیدرا نشستم و گریستم»، «کوه پنجم»، «نامه‌های عاشقانه‌ی یک پیامبر»، «مکتوب۲»، «مبارزان راه روشنایی»، «ورونیکا تصمیم می‌گیرد بمیرد»، «اعترافات یک سالک»، «شیطان و دوشیزه پریم»، «داستان‌هایی برای پدران، فرزندان و نوه‌ها»، «یازده دقیقه»، «هستی»، «رهبر»، «ساحره پورتوبلو»، «چون رود جاری باش»، «برنده تنهاست»، «خیانت» و «جاسوس»

جوایز و افتخارات پائولو کوئیلو

برخی از مهم‌ترین جوایز و موفقیت‌هایی که پائولو کوئیلو در سطح بین‌المللی کسب کرده است، عبارت‌اند از:

 • دریافت دو جایزهٔ ادبی مهم در ایتالیا در سال ۱۹۹۵، پس از آنکه کیمیاگر در ایتالیا با استقبال روبه‌رو شد؛
 • دریافت نشان «شوالیه هنر و ادب» از فیلیپ دوس‌بلازى، وزیر وقت فرهنگ فرانسه، در سال ۱۹۹۶؛
 • دریافت جایزۀ معتبر «کریستال» از انجمن جهانی اقتصاد در سال ۱۹۹۹، به‌خاطر اینکه با استفاده از کلام، پیوندى میان فرهنگ‌هاى متفاوت برقرار کرده است؛
 • دریافت جایزۀ «بامبی»، یکی از معتبرترین و قدیمی‌ترین جوایز ادبی آلمان، در سال ۲۰۰۱؛
 • دریافت جایزۀ هنری «پلانتاری» از باشگاه بوداپست در فرانکفورت، در سال ۲۰۰۲؛
 • دریافت «جایزه پرافتخار رئیس‌جمهور» از دست رئیس‌جمهور بلغارستان، گئورگی پاروانوف، در سال ۲۰۰۶.

سایر فعالیت‌های پائولو کوئیلو

 • عضو هیئت‌مدیره مرکز صلح شیمون پرز؛
 • مشاور ویژۀ یونسکو برای «گفت‌وگوی بین‌فرهنگی و همگرایی معنوی»؛
 • عضو هیئت‌مدیره بنیاد شواب برای کارآفرینی اجتماعی؛
 • عضو آکادمی ادبیات برزیل؛
 • عضو هیئت‌مدیرۀ مرکز آزادی رسانه‌ای دوحه؛
 • تأسیس مؤسسۀ «پائولو کوئلیو» در سال ۱۹۹۶ که به کودکان و افراد مسنّ دارای مشکلات مالی کمک می‌کند.
مطالعه بیشتر

کتاب های پائولو کوئیلو


لطفا نظر خود را بنویسید
|