ژوزه ساراماگو

منتشر شده در ۲۸ آبان ۱۳۹۹
ژوزه ساراماگو

ملیت

پرتغال

تاریخ تولد

16 نوامبر 1922

تاریخ وفات

18 ژوئن 2010

محل زندگی

پرتغال

اشتراک گذاری

ژوزه دی سوزا ساراماگو در ۱۶ نوامبر ۱۹۲۲ در آزینهاگا پرتغال به دنیا آمد. او یک نویسنده ی پرتغالی است. ساراماگو در سال ۱۹۹۸ موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات شد. او در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۰ در تیاس، لاس پالماس درگذشت.

زندگینامه ژوزه ساراماگو

ژوزه دی سوزا ساراماگو در ۱۶ نوامبر ۱۹۲۲ در آزینگاها پرتغال و خانواده ای کشاورز چشم به جهان گشود. چندی نگذشت ک به همراه خانواده اش به لیسبون رفتند و در آنجا مشغول به تحصیل شد. هنگامی که تحصیلات دبیرستانی خود را می گذراند برای امرار معاش آن را نیمه تمام گذاشت و به شغل های مختلفی چون آهنگری، مکانیکی و کارگری روزمزدی پرداخت. پس از مدتی در روزنامه ارگان حزب کمونیست پرتغال به مترجمی و نویسندگی مشغول شد. نخستین کتاب او روشنایی نام دارد. در سال ۱۹۴۷ رمانی دیگر به نام کشور گناه نوشت ولی چون نتوانست رضایت ناشر را برای چاپ جلب کند رمان نویسی را کنار گذاشت تا این که در سال ۱۹۸۲ با انتشار کتاب بالتازار و بلموندا به شهرت رسید. ساراماگو در آثار خود از جملات بسیار طولانی استفاده میکند، همچنین از بین علائم نگارشی فقط از نقطه و ویرگول استفاده می‌کند. گفتگوی میان شخصیت های داستان را پشت سرهم می‌نویسد و مشخص نمی‌کند که کدام جمله را چه کسی گفته است. بسیاری از منتقدان ادبی ساراماگو را در ردیف نویسندگان سبک رئالیسم جادویی قرار داده اند. ساراماگو گاهی اوقات از جملات طعنه آمیز در داستان های خودش استفاده میکند تا این گونه ذهن خواننده را از حوادث تخیلی و غالباً تاریخی داستان خود به واقعیت‌های جامعه امروز معطوف می‌کند. کنایه های ساراماگو علیه مذهب آنچنان در رمان‌ها و مقالات او واضح و آشکار است که وزیر کشور پرتغال در سال ۱۹۹۲ در پی انتشار کتاب انجیل به روایت عیسی مسیح نام او را از لیست نامزدهای جایزه ادبی اروپا حذف کرد و این کتاب را توهینی به جامعه کاتولیک پرتغال معرفی کرد، ساراماگو پس از آن به همراه همسرش طبق خواسته ی خودش به لانزاروته جزیره‌ای آتشفشانی درجزایر قناری در اقیانوس اطلس تبعید شد و تا آخر عمر در آنجا ماند.
ساراماگو به همراه ژان مورو عضو هیئت داوران پنجاه و چهارمین دورهٔ جشنواره بین‌المللی فیلم سن سباستین بود.
ساراماگو از لوسمی رنج می‌برد. سرانجام او در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۰، در سن ۸۷ سالگی درگذشت. ساراماگو تا لحظات پایانی عمرش مشغول نوشتن بود.

مطالعه بیشتر
لطفا نظر خود را بنویسید
|