گابریل گارسیا مارگز

منتشر شده در ۲۸ آبان ۱۳۹۹
گابریل گارسیا مارگز

ملیت

کلمبیا

تاریخ تولد

6 مارس 1927

تاریخ وفات

17 آوریل 2014

محل زندگی

کلمبیا

اشتراک گذاری

گابریل خوزه گارسیا مارکز در ۶ مارس ۱۹۲۷ در آراکاتاکا کلمبیا متولد شد. او نویسنده، رمان نویس، روزنامه نگار، ناشر و فعال سیاسی کلمبیایی بود. مشهورترین آثار او رمان صدسال تنهایی است. همچنین مارکز برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۱۹۸۲ است. او در ۱۷ آوریل ۲۰۱۴درگذشت.

زندگینامه گابریل گارسیا مارگز

گابریل خوزه گارسیا مارکز مشهور به گابو یا گابیتو در ۶ مارس ۱۹۲۷ در آراکاتاکا کلمبیا متولد شد. او توسط پدربزرگ و مادربزرگش در شهر آراکاتاکا در شمال کلمبیا بزرگ شد. او در یوگاتا به تحصیل پرداخت و به خواسته ی خانواده اش رشته ی حقوق را انتخاب کرد، چندی نگذشت که متوجه علاقه اش به نوشتن و ادبیات شد. مارکز در هر دو جنگ داخلی کلمبیا شرکت کرد و در آنجا با سیاست آشنا شد. او در دوران جوانی اش به حرفه ی روزنامه نگاری روی آورد و در کنار گزارش های واقعی که تهیه میکرد اولین داستان های کوتاهش را منتشر کرد. او در سال ۱۹۴۱ اولین نوشته اش را در روزنامه ی juventude که مختص شاگردان دبیرستانی بود منتشر کرد. سپس زمانی که در حال تحصیل در رشته ی حقوق بود با روزنامه ی ال اسپکتادور وارد همکاری شد و گزارش داستانی سرگذشت یک غریق را به صورت پاورقی در این روزنامه به چاپ رساند. در سال ۱۹۵۴ بود ک به عنوان خبرنگار روزنامه ال اسپکتادور به رم رفت و پس از بسته شدن روزنامه اش به پاریس رفت. در سال ۱۹۵۸ زمانی که ۱۳ ساله بود به کلمبیا سفر کرد و در آنجا با همسرش مرسدس پارچا آشنا شد و از او تقاضای ازدواج کرد. در سال های ۱۹۵۵ تا ۱۹۶۱ به چندین کشور بلوک شرق و اروپایی نیز سفر کرد و در نهایت با تهدید ارتش کلمبیا برای زندگی به مکزیک رفت.
گابریل در سال ۱۹۸۲ برنده ی جایزه ادبی نوبل شد. او در سال ۱۹۹۹ مرد سال آمریکای لاتین شناخته شد و در سال ۲۰۰۰ مردم کلمبیا خواستا پذیرش او به عنوان رییس جمهور کلمبیا شدند ولی مارکز نپذیرفت. مارکز یکی از نویسندگان سبک ادبی رئالیسم جادویی بود. اولین نوشته ی او به نام صدسال تنهایی وقتی که مشغول رانندگی به سمت آکاپولکو در مکزیک بود به ذهنش رسید و باعث موفقیت بزرگ و چشمگیر او شد.
مارکز در سال های پایانی عمرش درگیر بیماری آلزایمر شد و در نهایت در ۱۷ آوریل ۲۰۱۴ در سن ۸۷ سالگی در مکزیکو سیتی درگذشت.

مطالعه بیشتر
لطفا نظر خود را بنویسید
|