جورج اورول

منتشر شده در ۲۳ اسفند ۱۳۹۸
جورج اورول

ملیت

بریتانیا

تاریخ تولد

25 ژوئن 1903

تاریخ وفات

21 ژانویه 1950

محل زندگی

انگلیس

اشتراک گذاری

اریک آرتور بلر یک داستان‌نویس، روزنامه‌نگار، منتقدِ ادبی و شاعرِ انگلیسی  با نامِ مستعار جُرج اوروِل بود. شهرت او بیشتر بخاطر رمانهای معروف و پر فروش مزرعه حیوانات و رمان 1984 می باشد. این دو رمان در قرن بیستم بالاترین میزان فروش را نسبت به هر دو رمان دیگری داشته‌اند. اورول همچنین بخاطر نقدهای زیادی که در مورد کتاب‌ها می‌نوشت، عنوان بهترین وقایع‌نگار فرهنگ و ادب انگلیسی قرن را به خود اختصاص داده بود.

زندگینامه جورج اورول

«جورج اورول» George Orwell نویسنده و روزنامه‌نگار انگلیسی در 25 ژوئیه سال 1903 در هندوستان به دنیا آمد. نام اصلی‌اش «اریک آرتور بلر» بود. اورول در سن یک سالگی بهمراه مادرش آیدا بلر و دو خواهرش به انگلستان رفت و تا سال 1912 بجز یک دیدار کوتاه در سال 1907، پدرش ریچارد بلر را ندید. از انجایی که بلر مدرسه را دوست نداشت و در طول دوران تحصیل تنها دوستش کتاب بود، وارد تحصیلات دانشگاهی نشد و در سال 1922 به خدمت سازمان پلیس کشور برمه در آمد و در این شغل پیشرفت خوبی کرد. اورول از پنج سال این کشور را ترک کرد و به طبقه‌ی کارگر پیوست. مدتی در آشپزخانه‌‌ی رستوران کار کرد ودر همان زمان شروع به نوشتن کرد.

«جورج اورول» در زمان جنگ‌های داخلی اسپانیا در دهه 1930 به این کشور رفت و در جنگ علیه ارتش فاشیست ژنرال فرانکو شرکت کرد. اورول در این جنگ مجروح شد، که این جراحت هرگز خوب نشد و در نهایت باعث مرگش شد. او کتاب زنده باد کاتالونیا را بر اساس آنچه در زمان جنگ در اسپانیا دیده بود نوشت. او همچنین در جنگ جهانی نیز حضور داشت. کتاب تنفس هوای تازه ی اورول پیش از آغاز جنگ جهانی دوم نوشته شده است.  و رویدادها و وقایع را ثبت می‌کرد.

در سال 1943 اورول کار روی رمان مزرغه حیوانات را شروع کرد. این کتاب به دلیل اشاره ای که به شوروی متحد انگلستان داشت بمدت یک سال چاپ نشد اما در سال 1945 و 1946 در انگلیس و آمریکا منتشر شد و شهرت زیادی برای اورول به ارغان آورد.

مدت کوتاهی بعد اورول بخاطر بیماری مزمن ریوی‌ در بیمارستان بستری شد. او در همان جا  با سونیا برونل آشنا شد و آنها با هم ازدواج کردند.

در تاریخ 20 ژانویه ی 1950 و تنها هفت ماه پس از چاپِ کتابِ 1984، اورول به علت بیماری سل از دنیا رفت و در 21 ژانویه در کلیسای آل سنت در آکسفوردشر بریتانیا به خاک سپرده شد.

مطالعه بیشتر

کتاب های جورج اورول


لطفا نظر خود را بنویسید
|