مری شلی

منتشر شده در ۲۳ اسفند ۱۳۹۸
مری شلی

ملیت

انگلیس

تاریخ تولد

30 اوت 1797

تاریخ وفات

1 فوریه 1851

محل زندگی

انگلیس

اشتراک گذاری

مری وول استونکرافت گادوین شلی در تاریخ ۳۰ اوت ۱۷۹۷ در سامرس تاون لندن به دنیا آمد. او یک رمان‌نویس و نویسنده ی داستان‌های کوتاه و سفرنامه‌نویس اهل انگلستان است. از مشهورترین آثار او می‌توان به فرانکنشتاین و داستان کوتاه ماتیلدا اشاره کرد. او در ۱ فوریه ۱۸۵۱ به دلیل داشتن تومور مغزی درگذشت.

زندگینامه مری شلی

مری شلی در ۳۰ اوت ۱۷۹۷ در سامرس تاون در لندن متولد شد. پدر او ویلیام گادوین، فیلسوف سیاسی و روزنامه نگار، و مادرش مری ولستون کرافت، فیلسوف فمینیست و نویسنده، بود.

مری شلی در سال ۱۸۱۴ با پرسی بیش شلی، آشنا میشود و با او ازدواج کرد و در سال ۱۸۱۸ به همراه هم به ویارجو ایتالیا میروند. در سال ۱۸۲۲ پس از مرگ شوهرش به انگلستان بازمیگردد. کتاب فرانکشتاین نخستین بار در سال ۱۸۱۸ منتشر شد. مری شلی پس از بازگشت به انگلستان چندین داستان دیگر نوشت. داستان والپرگا در سال ۱۸۲۳ که ماجرایی از زندگی در ایتالیای قرون وسطی را بیان می کند؛ مجموعه ی آخرین نفر در سال ۱۸۲۶ که در یک سه گانه ، داستان علمی-تخیلی دیگری را روایت می کند: قرن بیست و یکم است، بیماری طاعون نسل بشر را از بین برده است و تنها یک نفر باقی مانده است، «آخرین نفر».

مری شلی در سال ۱۸۳۵  کتابی را با عنوان لادور نوشت که در حقیقت به بیان زندگی شوهرش و دفاع از او اختصاص دارد. وی هم چنین چندین سال را صرف بازنویسی و تنظیم مجدد اشعار شوهرش کرد و سرانجام نیز مجموعه ی آثار وی را به چاپ رساند. مری شلی در ۱ فوریه ی ۱۸۵۱ بر اثر بیماری تومور مغزی درگذشت. وی در کلیسای سنت پیتر در بورنموث دفن شد.

مطالعه بیشتر
لطفا نظر خود را بنویسید
|