دانیل دفو

منتشر شده در ۲۳ اسفند ۱۳۹۸
دانیل دفو

ملیت

انگلیس

تاریخ تولد

1660

تاریخ وفات

24 آوریل 1731

محل زندگی

انگلیس

اشتراک گذاری

دانیل دفو نویسنده انگلیسی است که به خاطر رمان رابینسون کروزوئه، معروفترین اثرش، به او لقب «پدر رمان انگلیسی» را داده‌اند. او به غیر از فعالیت در زمینه نویسندگی، یک تاجر، مأمور اطلاعاتی و روزنامه‌نگار نیز بود.

زندگینامه دانیل دفو

دفو در حدود سال ۱۶۶۰ میلادی در لندن از خانواده‌ای که از معاندان و مخالفان کلیسای رسمی انگلستان بودند به دنیا آمد. او در ۱۴ سالگی زبانهای فرانسوی، اسپانیایی و همچنین تاریخ را آموخت و در درس جغرافیا تسلط یافت. دفو سپس به پیشه تجارت خارجی روی آورد و به فرانسه و اسپانیا سفر کرد.

او در نوشته‌های خود از مذهب و کلیسا انتقاد میکرد و خواستار دگرگونی مناسبات اقتصادی و اجتماعی بود. وی چندین بار به دلیل نوشته‌های خود علیه اشراف و کلیسا به زندان می افتد. یک بار او را به جرم «تحریک افکار عمومی» در میدان مرکزی شهر به تیر چراغ برق بستند.

دفو پس از آزاد شدنش از زندان، برای یک رجل سیاسی به نام روبرت هارلی که باعث آزادی او از زندان شده بود رساله‌های سیاسی نوشت و برای اتحاد دوباره انگلیس و اسکاتلند به مأمور مخفی او بدل شد.

دفو در سالهای پایانی عمرش، داستانهای خیالی مینوشت. بصیرت او نسبت به طبیعت نوع بشر و پرداختن او به جزئیات واقع‌گرایانه، داستانهایش را طبیعی جلوه می‌داد. علاقه زیاد او به ماجراجویی و مسافرت‌های دوردست در کتاب «تاریخچه حقیقی» دزدان دریایی او و با آمیختن تخیلات با واقعیات تاریخی انعکاس یافته‌است. او در سال ۱۷۱۹ رمان رابینسون کروزوئه را نوشت. دفو در سال ۱۷۲۴  آخرین رمانش به نام رکسانا را نوشت و در ۲۴ آوریل ۱۷۳۱ در لندن از دنیا رفت.

مطالعه بیشتر

کتاب های دانیل دفو


لطفا نظر خود را بنویسید
|