فروغ فرخزاد

منتشر شده در ۰۴ فروردین ۱۳۹۹
فروغ فرخزاد

ملیت

ایران

تاریخ تولد

8 دی 1313

تاریخ وفات

24 بهمن 1345

محل زندگی

ایران

اشتراک گذاری

زندگینامه فروغ فرخزاد

فروغ‌‌الزمان فرخ‌زاد عراقی معروف به فروغ فرخ‌زاد و فروغ، شاعر نامدار معاصر ایران در تاریخ ۸ دی‌ماه ۱۳۱۳ در تهران متولد شد . وی پنج دفتر شعر منتشر کرد که از نمونه‌های شایان شعر معاصر فارسی اند. فروغ سال‌ ۱۳۳۰ با فردی به نام پرویز شاپور که یک طنزپرداز ایرانی بود ازدواج کرد. حاصل این ازدواج یک پسر به نام کامیار بود ولی متاسفانه فروغ در سال ۱۳۳۴ از پرویز جدا شد.
پس از جدایی از شاپور، فروغ فرخ‌زاد، برای فرار از یکنواختی زندگی و هیاهویی روزمرگی به سفر رفت. او در این سفرش کوشید تا با فرهنگ اروپا آشنا شود. وی در این دوره زبان ایتالیایی، فرانسه و آلمانی را آموخت. سفرهای فروغ به اروپا و آشنایی‌اش با فرهنگ هنری و ادبی اروپایی، ذهنش را بازتر کرد و زمینه‌ای برای دگرگونی فکری در او فراهم کرد.
در سال ۱۳۳۷ سینما توجه فروغ را جلب کرد؛ و در این مسیر با ابراهیم گلستان آشنا می‌شود و این آشنایی مسیر زندگی فروغ را تغییر می‌دهد. آشنایی با ابراهیم گلستان، نویسنده و فیلمساز سرشناس ایرانی، و همکاری با او موجب تغییر دیدگاه‌های اجتماعی و در نتیجه تحول فکری و ادبی در فروغ شد.
این دو چهار سال بعد یعنی در سال ۱۳۴۱ فیلم خانه سیاه است را در آسایشگاه جذامیان باباباغی تبریز می‌سازند. فروغ در سال ۱۳۴۲ در نمایشنامه شش شخصیت در جستجوی نویسنده اثرلوئیجی پیراندلو به خوبی درخشید. در همان سال فیلم خانه سیاه است برنده جایزه نخست جشنواره اوبر هاوزن میشود و باز در همان سال مجموعه تولدی دیگر را با تیراژ بالای سه هزار نسخه توسط انتشارات مروارید منتشر کرد.
فروغ در سال ۱۳۴۳ به آلمان، ایتالیا و فرانسه سفر می‌کند. سال بعد فروغ کتابی به نام تولدی دیگر منتشر کرد که اشعار وی در این کتاب توجه زیادی را به خود جلب کرد؛ پس از آن مجموعه ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد را نیز منتشر کرد.
فروغ فرخ‌زاد در ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ در اثر سانحه رانندگی درگذشت.

مطالعه بیشتر
لطفا نظر خود را بنویسید
|