موریس مترلینگ

منتشر شده در ۰۴ فروردین ۱۳۹۹
موریس مترلینگ

ملیت

بلژیک

تاریخ تولد

29 اوت 1862

تاریخ وفات

6 مه 1949

محل زندگی

بلژیک

اشتراک گذاری

زندگینامه موریس مترلینگ

موریس پُلیدور ماری برنار مترلینگ نویسنده، شاعر و فیلسوف بلژیکی در ۲۹ اوت ۱۸۶۲ در شهر گنت بلژیک متولد شد. او با زبان آلمانی و فرانسوی و لاتین آشنا بود. وی جهت فراگیری رشته حقوق، فلسفه و حشره‌شناسی وارد دانشگاه شد و پس از فارغ التحصیلی اش در سال ۱۸۸۴ به عضویت کانون وکلای دادگستری شهر کان درآمد و بعد به ریاست این کانون رسید.
اما چون روحیه کاوشگر او نتوانست محیط آنجا را تحمل کند آنجا را ترک و در سال ۱۸۸۷ به فرانسه رفت؛ ولی متاسفانه چند ماه پس از رفتنش به فرانسه به علت فوت پدر فرانسه را ترک و دوباره به شهر کان بازمیگردد. فوت پدر اثر عجیبی در او گذاشت و غم او باعث شد انگیزه ای شود برای نوشتن نمایشنامه ولی متاسفاته اولین اثرش با موفقیت همراه نبود. وی مجدداً در سال ۱۸۹۶ به پاریس رفت و در آنجا تحت تأثیر آثار بزرگان مکتب سمبولیسم قرار گرفت. وی در سال ۱۹۰۰ با زنی به نامجورجیات لیبلانک آشنا شد که حکایت مادی و معنوی این زن در وی تاثیر به سزایی داشت. او دو بار موفق به دریافت جایزه ادبیات نمایشی فرهنگستان زبان و ادبیات فرانسه شد و در سال ۱۹۱۱ جایزه نوبل ادبیات را دریافت کرد. اما به خاطر دلبستگی ملی، عضویت در فرهنگستان فرانسه را که به وی پیشنهاد شده بود نپذیرفت. مترلینک دراوج محبوبیت و شهرت در سال ۱۹۲۰ به آمریکا رفت و تا پایان جنگ جهانی دوم و اشغال بلژیک توسط هیتلر در سال ۱۹۴۰ در آمریکا ماند.
وی شاهکار نمایشنامه‌نویسی خود را در سال ۱۹۰۷ به نام پرنده آبی به قلم کشید که در کمترین مدت به چندین زبان ترجمه شد. او شهرت زیادی گرفت به گونه ای که پادشاه بلژیک به وی لقب اشرافی کنت را داد و پادشاه انگلستان کاخی را برای او در آنجا ساخت. او به شیوه سمبولیست‌ها اشعار خود را می‌سرود و ترجمه‌هایش جزو شاهکارهای جاویدان ادبیات فرانسه محسوب می‌گردد. بود. از آثار او میتوان به پرندهٔ آبی نمایشنامه‌ای که برندهٔ جایزهٔ نوبل در سال ۱۹۱۱ شد اشاره کرد.
وی در ۶ مه سال ۱۹۴۹ در سن ۸۷ سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت.

مطالعه بیشتر
لطفا نظر خود را بنویسید
|