هاروکی موراکامی

منتشر شده در ۰۴ فروردین ۱۳۹۹
هاروکی موراکامی

ملیت

ژاپن

تاریخ تولد

12 ژانویه 1949

محل زندگی

ژاپن

اشتراک گذاری

هاروکی موراکامی در ۱۲ ژانویه ۱۹۴۹ در کیوتو ژاپن متولد شد. او نویسنده، داستان‌نویس، رمان نویس، نویسنده ی داستان کوتاه، مقاله نویس و مترجم است. کتاب‌ها و داستان‌های وی در ژاپن و همچنین در سطح بین‌المللی فروش زیادی داشته و به ۵۰ زبان دنیا ترجمه شده‌اند. از مهم‌ترین آثار موراکامی میتوان به تعقیب گوسفند وحشی، جنگل نوروژی، کافکا در کرانه و کشتن کمانداتور اشاره کرد.

زندگینامه هاروکی موراکامی

هاروکی موراکامی از همان ابتدای تولدش به همراه خانواده به شهر آشیا نقل مکان کردند و موراکامی سال‌ها در این شهر بزرگ شد. پدر و مادرش هر دو استاد ادبیات ژاپنی بودند. میتوان گفت یکی از دلایلی که نوشته های او سبک غربی دارد همین موضوع است و همین دلیل علاقه موراکامی به ادبیات و موسیقی غربی نیز هست‌.
در سال ۱۹۶۸ موراکامی وارد دانشگاه هنرهای نمایشی توکیو شد و با همسرش یوکو آشنا شد و در دوران تحصیلش با او ازدواج کرد. موراکامی و همسرش هردو دانشجو بودند و پول زیادی برای گذراندن زندگی خود نداشتند. هردو سخت کار میکردند و در نهایت توانستند در سالهای 1974 تا 1981 یک کافه جاز افتتاح کنند و چون موراکامی به گربه علاقه ی زیادی داشت اسم آنجا را «پیتر کت» می‌گذارد.
موراکامی در سن 29 سالگی نوشتن را به طور جدی آغاز کرد. در واقع ایده‌ی نوشتن او وقتی شکل گرفت که برای دیدن بازی بیسبال رفته بود و در این زمان رمان کوتاه صدای باد را بشنو را نوشت. «به آواز باد گوش بسپار» اولین رمان او بود که برایش جایزه ادبی گونزو را به ارمغان آورد. موراكامی‌‌ بعد از این نویسندگی را به صورت جدی شروع کرد و چند كتاب دیگر نیز منتشر كرد؛ اما موفقیت بزرگش در زمینه نویسندگی با انتشار رمان «چوب نروژی» در سال 1987 نصیبش شد.
کتاب‌های موراکامی از آن دسته کتاب‌هایی است که توجه بزرگ‌سالان را به خود جلب میکند و همچنین حالت معماگونه بعضی از رمان‌ها و داستان‌های کوتاهش برای بسیاری از مخاطبان نوجوان هم سرگرم‌کننده و دوست‌داشتنی هستند.
هاروکی موراکامی آثار محبوب و پرفروش زیادی را از خودش به‌جا گذاشته است به طوری که خیلی از کتاب‌های او با بیش از 30 ترجمه در سراسر جهان و فروش‌های میلیونی توانسته‌اند رکورد بشکنند.
از جوایزی که موراکامی موفق به دریافتش شد می‌توان به جایزه جهانی فانتزی، جایزه‌ی بین‌المللی داستان کوتاه فرانک اوکانر، جایزه‌ی فرانتس کافکا و جایزه‌ی اورشلیم اشاره کرد.

مطالعه بیشتر
لطفا نظر خود را بنویسید
|