شارلوت برونته

منتشر شده در ۰۴ فروردین ۱۳۹۹
شارلوت برونته

ملیت

انگلیس

تاریخ تولد

21 آوریل 1816

تاریخ وفات

31 مارس 1855

محل زندگی

انگلیس

اشتراک گذاری

شارلوت برونته نویسنده تأثیرگذارِ ادبیات کلاسیک انگلیسی یکی از خواهران برونته است که با نام های هنری کِرِر (نام هنری شارلوت)، الیس (نام هنری امیلی) و اکتون (نام هنری آن) از مفاخر ادبی بریتانیا هستند و کتابهایشان در دهه‌های 40 و 50 قرن نوزده میلادی منتشر شد. آثار آنها جزء آثار کلاسیک ادبیات جهان می باشد.

زندگینامه شارلوت برونته

شارلوت برونته در تاریخ 21 آوریل سال 1816 در روستایی از ایالت همپشایر انگلستان متولد شد. او فرزند سوم یک خانواده هشت نفره است. پدرش یک کشیش ایرلندی بنام پاتریک برونته و مادرش ماریا برانول بود. شارلوت 5 خواهر و یک برادر داشت. خانواده شارلوت در سال 1820 به دهکده ی هاورث رفتند که در آنجا مادر به علت ابتلا به سرطان از دنیا رفت و پس از آن خاله ی آنها الیزابت برانول مراقب آنها بود. در سال 1824 ماریا، الیزابت، شارلوت، امیلی و پسر خانواده به کلیسایی در لانکشایر فرستاده شدند و به یادگیری درس های دینی و اخلاقی مسیحیت پرداختند. یکسال بعد خواهران بزرگتر شارلوت، ماریا و الیزابت، به سل مبتلا شدند و فوت کردند به همین علت شارلوت و خواهر وبرادر کوچکترش به خانه برگشتند. او پس از بازگشت به خانه مراقبت از خواهرها و برادر کوچکش را بعهده گرفت و به آنها یاد داد که دنیای خیالی را با نوشتن خلق کنند. در نتیجه شارلوت و برادرش دنیای خیالی آنگریا و امییل و آن دنیای خیالی گوندال را خلق کردند. 

شارلوت در سال‌های 1831 و 1832 به میرفیلد رفت تا در مدرسه روهد به تحصیل بپردازد، او پس از اتمام تحصیل به مدت 3سال در همان مدرسه به شغل معلمی پرداخت، ولی این شغل را دوست نداشت. در آن زمان شروع به نوشتن و سرودن شعر کرد و نیز رمان کوتاه کوتوله سبز را نوشت. در سال 1839 برونته در یورکشایر معلم خصوصی فرزندان خانواده‌های متوسط و متمول شد که از همین زمان ایده ی نوشتن رمان جین ایر در ذهنش ایجاد شد.

برونته در سال 1855 با کشیشی به نام آرتور بل نیکولاس که از دوستان برادرش بود، ازدواج کرد. در زمستان همان سال شارلوت بیمار شد و دچار استفراغ، سردرد و کاهش وزن ناگهانی گشت. تشخیص پزشک بیماری تیفوس بود و متاسفانه دکتر نتوانست او را درمان کند و شارلوت در 31 مارس 1855 در حالیکه چند ماه از ازدواجش می گذشت و باردار نیز بود، چند هفته قبل از تولد سی‌ونه سالگیش از دنیا رفت.

 این نویسنده تأثیرگذارِ ادبیات کلاسیک، در مقبره خانوادگی‌شان در کلیسای سنت مایکل واقع در دهکده هاورث، در چند کیلومتری زادگاهش تورنتن به خاک سپرده شد.

مطالعه بیشتر

کتاب های شارلوت برونته


لطفا نظر خود را بنویسید
|