خالد حسینی

منتشر شده در ۰۴ فروردین ۱۳۹۹
خالد حسینی

ملیت

افغان

تاریخ تولد

4 مارس 1965

محل زندگی

آمریکا

اشتراک گذاری

خالد حسینی در تاریخ ۴ مارس سال ۱۹۶۵ در کابل متولد شد‌. او یک نویسنده افغان-آمریکایی است. شهرت اصلی او بخاطر دو رمان بادبادک‌باز و هزار خورشید تابان است. خالد حسینی هم اکنون ساکن ایالات متحده است و آثار خود را به زبان انگلیسی می‌نویسد.

زندگینامه خالد حسینی

خالد حسینی از پدری تاجیک و مادری پشتون، در ۴ مارس ۱۹۶۵ در شهر کابل زاده شد. در سال ۱۹۷۶، پدرش به عنوان دیپلمات وزارت خارجه افغانستان، به پاریس اعزام شد و او نیز به همراه خانواده اش، به پایتخت فرانسه رفت.
در سال ۱۹۸۰ و به دنبال کودتای کمونیستی در افغانستان، پدرش از سفارت افغانستان برکنار شد. و خانواده ی او از ایالات متحده تقاضای پناهندگی سیاسی کردند و درخواستشان را قبول میکنند. او در سال ۱۹۸۰ به همراه خانواده‌اش به سن خوزه در ایالت کالیفرنیا مهاجرت میکند. او مدرک لیسانسش در رشته زیست‌شناسی را از دانشگاه سانتاکلارا میگیرد و در سال ۱۹۹۳ از دانشگاه پزشکی شهر سن دیگو در رشته پزشکی فارغ‌التحصیل میشود. خالد از سال ۱۹۹۶ به تحصیل در رشته پزشکی داخلی مشغول شد. در سال ۲۰۰۱ زمانی که دوره ی کارآموزی پزشکی اش در لس آنجلس را میگذراند اولین رمانش به اسم بادبادک باز را نوشت. این رمان در سال ۲۰۰۳ منتشر شد، و در آمریکا و اروپا به عنوان پرفروشترین کتاب سال معرفی شد و به ۴۸ زبان دنیا ترجمه شد. همچنین این اثر با صدای خود نویسنده به صورت صوتی نیز وارد بازار نشر شده‌است. و در دسامبر سال ۲۰۰۷ فیلمی به همین نام با اقتباس از این داستان ساخته شد.
دومین اثر او هزار خورشید تابان است که به مدت سه هفته پرفروشترین کتاب آمریکای شمالی بود.
خالد حسینی هم اکنون ازدواج کرده و صاحب دو فرزند است.

مطالعه بیشتر

کتاب های خالد حسینی


لطفا نظر خود را بنویسید
|