هاینریش بل

منتشر شده در ۰۴ فروردین ۱۳۹۹
هاینریش بل

ملیت

آلمان

تاریخ تولد

21 دسامبر 1917

تاریخ وفات

16 ژوئیه 1985

محل زندگی

آلمان

اشتراک گذاری

هاینریش بل در ۲۱ دسامبر ۱۹۱۷ در شهر کلن آلمان به دنیا آومد. او نویسندهٔ آلمانی و برندهٔ جایزه نوبل ادبی است. بیشتر آثار او به جنگ و آثار پس از آن می‌پردازد.
وی در ۱۶ ژوئیهٔ ۱۹۸۵ درگذشت.

زندگینامه هاینریش بل

هاینریش بل در ۲۱ دسامبر ۱۹۱۷ در شهر کلن به دنیا آمد. او در سن ۲۰ سالگی پس از گرفتن دیپلمش در یک کتابفروشی مشغول به کار شد اما سال بعد به خدمت سربازی فراخوانده شد و تا سال ۱۹۴۵ را در جبهه‌های جنگ به سربرد.
هاینریش بل در طول جنگ چند بار زخمی شد، از پادگان فرار کرد و با جعل برگه‌های عبور خود را به غرب رساند. در آنجا توسط آمریکایی‌ها دستگیر شد. پس از آن‌که از زندان آمریکایی‌ها آزاد شد، با همسرش در شهر کلن، شهری که ۸۰ درصدش در اثر جنگ ویران شده بود، اقامت کرد.
او در سال ۱۹۴۲ با آن ماری سش ازدواج کرد ولی اولین فرزند آنها، در سال ۱۹۴۵ بر اثر بیماری از دنیا رفت. پس از پایان جنگ به تحصیل در رشته زبان و ادبیات آلمانی پرداخت. در این زمان برای تأمین مخارج تحصیل و زندگی اش در مغازه نجاری برادرش کار میکرد. در سال ۱۹۵۰ به عنوان مسئول سرشماری در اداره آمار مشغول به کار شد.
در سال ۱۹۴۷ اولین داستان‌های خود را به چاپ رسانید و با چاپ داستان قطار به موقع رسید، در سال ۱۹۴۹، به شهرت رسید؛ و در سال ۱۹۵۱ با برنده شدن در جایزه ادبی گروه ۴۷ برای داستان گوسفند سیاه موفق به دریافت اولین جایزه ادبی خود شد.
در ۱۹۷۱ ریاست انجمن قلم آلمان را به عهده گرفت. او همچنین تا سال ۱۹۷۴ ریاست انجمن بین‌المللی قلم را پذیرفت. او در سال ۱۹۷۲ توانست به عنوان دومین آلمانی، بعد از توماس مان، جایزه ادبی نوبل را از آن خود کند.
هاینریش بل خروج خود و همسرش را از کلیسای کاتولیک، در سال ۱۹۷۶، اعلام کرد. او در ۱۶ ژوئیه ۱۹۸۵ از دنیا رفت و در نزدیکی زادگاهش به خاک سپرده شد.

مطالعه بیشتر
لطفا نظر خود را بنویسید
|