فئودور داستایفسکی

منتشر شده در ۱۲ فروردین ۱۳۹۹
فئودور داستایفسکی

ملیت

روس

تاریخ تولد

11 نوامبر 1821

تاریخ وفات

9 فوریه 1881

محل زندگی

روسیه

اشتراک گذاری

زندگینامه فئودور داستایفسکی

فئودور میخائلوویچ داستایِفسکی نویسنده و  رمان نویس مشهور روس در تاریخ 11 نوامبر سال 1821بدنیا آمد. پدرش که از اوکراین به مسکو مهاجرت کرده بود، یک پزشک و مادرش دختر یکی از بازرگانان مسکو بود. انهها مزرعه ای در نزدیکی مسکو داشنتد که تابستانها در آنجا زندگی می کردند. فئودور و برادرش در سال 1834 به مدرسه شبانه روزی رفتند و 3 سال به تحصیل پرداختند.

داستایفسکی در ۱۵ سالگی مادرش را از دست داد و به این ترتیب اولین تجربه ی رویارویی او با غم و اندوه در زندگی رقم خورد. دیکنز در سال 1838 وارد دانشگاه نظامی شد و یکسال بعد پدر نیز از دنیا رفت.

او مدتی در ارتش بود اما در 25 سالگی و پس از آشنایی با گروه نخبگان و نویسندگان  ارتش را ترک کرد و با نوشتن داستان های کوتاه و همکاری اش با این گروه مشهور شد. مدتی بعد او و دیگر همکارانش زندانی شدند. داستایفسکی پس از آزادی با ماریا دیمیتریونا ازدواج کرد و به کار نوشتن ادامه داد و تبدیل به یکی از بزرگترین نویسندگان جهان شد.

هفت سال بعد همسرش فوت کرد و او  در سال 1867 با آنا ازدواج کرد و به اروپا رفتند. دختر اولش سوفیا در سه ماهگی از دنیا رفت و دختر دومش لیوبوف در سال 1869 و پسرش فدیا در سال 1871 بدنیا آمدند. فرزند چهارشم آلیوشا نیز در 3سالگی بر اثر حمله ی صرع درگذشت.

سرانجام در تاریخ هفتم فوریه ی سال 1881 داستایفسکی بر اثر ابتلا به بیماری سل دچار خونریزی داخلی شد و از دنیا رفت.

مطالعه بیشتر

کتاب های فئودور داستایفسکی


لطفا نظر خود را بنویسید
|