چارلز دیکنز

منتشر شده در ۱۶ فروردین ۱۳۹۹
چارلز دیکنز

ملیت

بریتانیا

تاریخ تولد

7 فوریه 1812

تاریخ وفات

9 ژوئن 1870

محل زندگی

انگلیس

اشتراک گذاری

چارلز جان هافِم دیکنز برجسته‌ترین رمان‌نویس انگلیسی عصر ویکتوریا بود. جیمز جویس، نویسندهٔ معاصر، عقیده دارد که دیکنز تأثیرگذارترین نویسنده در زبان انگلیسی پس از ویلیام شکسپیر است. اکثر شخصیت های و ماجراهای رمانهای چارلز دیکنز، در واقع بر اساس اتفاقات و اشخاص زندگی حقیقی اش هستند. او شخصیت‌های بسیار جالب را در داستانش خلق کرده و مورد تحسین واقع شده است. بعضی از آثار مشهور دیکنز آرزوهای بزرگ، الیور توئیست، دیوید کاپرفیلد و داستان دو شهر هستند که باعث شهرت و محبوبیت جهانی او شده اند.

زندگینامه چارلز دیکنز

چارلز دیکنز در تاریخ هفتم فوریه سال 1812 درلندپورت در خانواده ای پر جمعیت بدنیا آمد. پدرش جان دیکنز فردی خوش گذران و اهل قمار بود که در نیروی دریایی کار می کرد اما بواسطه این کارهایش شغل خود را از دست و به زندان افتاد. مادر به اجبار و برای بدست آوردن مخارج خانواده دیکنز 12 ساله را برای کار به کارخانه واکس سازی فرستاد. جایی که در واقع الهام بخش دیکنز برای نوشتن داستانهایش در آینده بود. دیکنز بعد از آزادی پدرش تحصیلات خود را ادامه داد و وارد مطبوعات شد. استعداد زیاد دیکنز در نوشتن باعث شد بتواند در 25 ساگی خبرنگار پارلمانی روزنامه‌ی «مورنینگ کرونیکل» شود و حتی تا سردبیری مجله‌ی «بنتلیز مسیلانی» نیز پیش برود. دیکنز سالها بعد هفته نامه ی خودش «هاوسهولد وردز» را منتشر کرد.

دیکنز در سال 1835 با کاترین هوگارت ازدواج کرد و حاصل این ازدواج 10 فرزند بود. اما در سال 1958 آنها از هم جدا شدند. دیکنز که در یک حادثه قطار دچار آسیب شده بود به توصیه پزشکان توجهی نکرد و علیرغم اینکه به او گفته شده بود باید استراحت کند به طور مداوم به کار پرداخت. این بی توجهی ها سبب شد او به‌صورت جزئی فلج شود. دیکنز در نهم ژوئن 1870 در سن 58 سالگی براثر سکته‌ی قلبی از دنیا رفت و در کلیسای «وست مینستر» دفن شد.

مطالعه بیشتر

کتاب های چارلز دیکنز


لطفا نظر خود را بنویسید
|