مزرعه حیوانات
مزرعه حیوانات

مزرعه حیوانات

منتشر شده در ۱۲ آبان ۱۳۹۸

20,000 تومان

اشتراک گذاری

نویسندگان

شابک

9786008122142

تعداد صفحات

126

قطع

رقعی

نوع جلد

شومیز

مترجم

الناز دادخواه

ناشر

ییلاق یاران

تعداد جلد

1

موضوع

رمان

داستان

مناسب برای

بزرگسالان

سال انتشار

1398

درباره مزرعه حیوانات

این کتاب با اهداف سیاسی در قالب طنز به بیان حکومت توتاتیلارسیمی ( تمامیت خواهی ) پرداخته و به سادگی محتوا آن را در اذهان عموم پی ریزی نموده است. این کتاب در سال 1945 در انگلستان منتشر شد ولی دولت ایالات متحده آمریکا بدلیل همپیمانی با شوروی و با توجه به اشاره غیر مستقیم این کتاب به استالین ( رهبر فاشیست ها ) اجازه چاپ و نشر آن را صادر ننمود. قابل به ذکر است که اورول پرفروشترین نویسنده قرن بیستم را به خود، با نوشتن کتاب قلعه حیوانات اختصاص داده است.

بعداز گذشت نزدیک به یک قرن از نشر این کتاب و ایده پردازی های جورج اورول، همچنان این کتاب با تیراژ بالا منتشر شده و محتوای آن می تواند فراهم کننده بینش سیاسی روشن بینانه ای برای جهانیان در هرکجا از این کره خاکی باشد.

مزرعه

خلاصه داستان مزرعه حیوانات

در شبی یکی از حیوانات مزرعه آقای جونز، سایر حیوانات مزرعه را دور خود جمع کرده و برای آن ها سخنرانی آزادی می کند و آن هارا به آزادی فرا می خواند. حیوانات با قبول حرف های میجر شعار آزادی سر دادند و بعد از تلاش های بسیار آقای جونز صاحب مزرعه را بیرون می کنند.

خوک ها که حیوانات داناتری از سایر حیوانات بودند رهبری را بر عهده می گیرند. سه خوک به نام های سکوئلیر، سنوبال و ناپلئون. در ابتدا جیره غذایی را دوبرابر کرده و ساعات استراحت را افزایش می دهند. ناپلئون شروع به کودتا علیه سایرین نموده و با استفاده از سگ های تربیت شده وحشی حیوانات را سرکوب نموده و شروع به ظلم و ستم می کند. در واقع رهبری او را به صورت توتالیاریسمی اورول به تصویر می کشد و سیاسی ترین کنایه تاریخ را به رهبر فاشیست ها ( استالین )می زند.

نکته قابل تامل این کتاب زمانی رخ می دهد که حیوانات آسیاب بادی را  با تلاش بسیار و سختی زیاد بنا می کنند ولی این آسیاب بادی نه تنها از سختی و رنج حیوانات کم نکرده و نه تنها آبادانی برای آن ها به ارمغان نمی آورد بلکه سختی و مشقت حیوانات را دوبرابر می کند و خوک ها را فربه تر!

خوک

گزیده ای از متن مزرعه حیوانات

" انسان تنها موجودی است که بدون اینکه چیزی تولید کند مصرف می کند. او شیر نمی دهد، تخم نمی گذارد. آنقدر ضعیف است که نمی تواند زمین را شخم بزند، نمی تواند آنقدر سریع بدود تا خرگوش ها را بگیرد. با این وجود او مالک همه حیوانات است. "

" نمی دانم انقلاب چه زمانی رخ می دهد، ممکن است در طول یک هفته یا در صد سال بعد رخ دهد، اما می دانم دیر یا زود عدالت همه جارا فرا خواهد گرفت. "

" هیچ حیوانی نباید با همنوع خود ظالمانه رفتار کند. ضعیف یا قوی، زیرک یا کودن همه باهم برادریم. هیچ حیوانی نباید حیوان دیگر را بکشد همه باهم برابریم. "

" اعترافات و مجازات آنقدر ادامه پیدا کرد تا از کشته ها جلوی پای ناپلئون پشته ای ساخته شد و هوا پر از بوی خون شد. از زمان جونز(صاحب مزرعه) چنین وضعی مشاهده نشده بود. "

" بنجامین بگو آیا هفت فرمان مثل سابق است؟ برای یک بار در زندگی بنجامین حاضر شد از قانونش سرپیچی کند با صدای بلند چیزی را که بر دیوار نوشته بود خواند. بر دیوار دیگر چیزی جز یک فرمان نبود: همه حیوانات برابرند، اما برخی برابرترند. "

" حیوانات با جدیت بسیار در حال ساختن آسیاب بادی دیگری بودند و قرار بود پس از اتمام آن ماشین مولد برق کار گذاشته شود. اما از زندگی پرتجملی که سنوبال ذهن حیوانات را پر کرده بود، یعنی طویله های مجهز به چراغ برق و آّب سرد و گرم، و سه روز کار در هفته هیچ حرفی در بین نبود. ناپلئون گفته بود این حرف ها بر خلاف اصول حیوانگری است سعادت در کار زیاد و زندگی ساده است. "

درباره نویسنده مزرعه حیوانات

جرج اورول نویسنده و روزنامه نگار انگلیسی در 25 ژوئن سال 1903 در شهر موتهاری بریتانیا متولد شد. جرج از خانواده ای اصیل و ثروتمند بود. پدربزرگش چارلز اورول یک نجیب زاده و یک تاجر ثروتمند در بریتانیا و پدرش ریچارد اولور کارمند اداره رفاه سلطنتی بودند. جرج در بین سال های 1903 تا 1907 فقط یکبار یک دیدار کوتاه با پدرش داشت و پدرش به دلیل کار و مشغله زیاد قادر به زندگی با او نبود.

خانواده او پیش از جنگ جهانی اول به منطقه شیپلیک نقل مکان کردند و جرج با جاستینا بادکهام در شیپلیک آشنا شده و باهم شروع به نویسندگی کردند. جرج با وجود بیماری های ریوی یک سیگارکش قهار بود و به چایی علاقه وافری داشت تا آنجاکه یک مقاله به نام چگونه یک چای خوب درست کنیم منتشر نمود.

جرج اورول مدتی را به عنوان یک پلیس سلطنتی در برمه هند مشعول بکار شد. در سال 1930 جرج مانند خیلی از نویسندگان روشن بین به جنگ علیه فاشیست ها در اسپانیا ملحق شد و مجروح شد و همین جراحت بعدها باعث مرگ وی شد. وی پس از شروع جنگ جهانی دوم در سال 1940 به اسکاتلند مهاجرت کرده و شروع به نوشتن کتاب قلعه حیوانات نمود. کتاب قلعه حیوانات وی باعث شهرت جهانی او شد. از دیگر آثار جرج اورول می توان به کتاب 1984 اشاره نمود که فیلم آن در سال 1984 بر اساس رمان جرج اورول ساخته شد.

جرج اورول در نهایت بدلیل بیماری سل و هفت ماه پس از نوشتن کتاب 1984 در 20 ژانویه 1950 در بریتانیا درگذشت.

جورج اورول

تجربیات عملی خوانندگان مزرعه حیوانات

" با آمدن انتخابات ، این کتاب را بخوانید !! (1984 و دنیای شجاع جدید هاکسلی نیز خوب خواهند بود) !! راه‌اندازی یک مزرعه،  این یک داستان تمثیلی است که درباره رفتار مردم در یک جامعه وجود دارد - چگونه خوکها (که همه چیز را برای خودشان میخواهند) از صفات طبیعی حیوانات دیگر استفاده می کنند تا آنها را با استفاده از سگها "در جای خود" نگه دارند کنند. طبیعت گوسفندان به خوبی به تصویر کشیده شده است. " آیا شما نمی خواهید همه چیز به همان روشی برگردد که وقتی کشاورز مسئول بود؟ "  "

" این که این داستان هنوز در دنیای مدرن تا چه اندازه مرتبط است ، تکان دهنده است. من اولین بار آن را در دانشگاه خوانده ام - این کتاب پس از آنكه من در فهم مسائل در تاریخ اسپانیا دچار مشكل شدم به من پیشنهاد شد. من به لطف این کتاب در دوره دانشگاهی خوب عمل کردم. این یک رمان کلاسیک واقعی است.

فکر می کنم این یک کتاب بسیار ارزنده است. از یک سطح می دانید که در مورد حیوانات در یک مزرعه و سلسله مراتب در آن مزرعه صحبت میکند. امادر عمق آن بسیار مطالب بیشتری نهفته است و می توانید برای همیشه مسائل سیاسی را تحلیل کنید. چگونه برخی از دشوارترین مباحث را با ساده ترین و مؤثرترین روش توضیح داده است - این کتاب این کار را انجام می دهد. فقط یک نویسنده بسیار ماهر می تواند این کار را انجام دهد. "

نویسندگان در تحسین یکدیگر در مزرعه حیوانات

مالکوم برادبری: " قلعه حیوانات تاریک ترین قسمت تاریخ مدرن را به صورت طنز ماندگار کرد. "

آتلانتیک مونتسلی: " کتاب قلعه حیوانات مانند یک شیشه به همان اندازه واضح و تیز نوشته شده است. "

نیویرک تایمز: " یک افسانه دانا، دلسوز و روشنگر برای زمان ما. "

ادموند ویلسون( نویسنده نیویورک تایمز ): " اورول موضوع خود را با سادگی زیبا و  شوخ طبعی زیرکانه به تصویر کشیده است. موضوعش را  در یک نثر ساده نوشته است و این کار بسیار تحسین برانگیز بنظر می رسد. "

سان فرانسیسکو کرونکیل: " طنز اورول بسیار گسترده، زیرکانه و با نشاط نوشته شده است. "

روت رندل: " بعد از گذشت 50 سال هنوز این کتاب روشنایی خود را از دست نداده. "

مطالعه بیشتر
لطفا نظر خود را بنویسید
|

سایر کتاب های جورج اورول

کتاب های مشابه