کتاب هفت عادت مردمان موثر
کتاب هفت عادت مردمان موثر

کتاب هفت عادت مردمان موثر

منتشر شده در ۱۵ آبان ۱۳۹۸

88,000 تومان

اشتراک گذاری

نویسندگان

شابک

9786227009620

تعداد صفحات

352

قطع

رقعی

نوع جلد

شومیز

مترجم

آزاده آبکار

ناشر

الینا

تعداد جلد

1

موضوع

روانشناسی

موفقیت

مناسب برای

بزرگسالان

سال انتشار

1399

درباره کتاب هفت عادت مردمان موثر

استفان کاوی، در مورد کتاب هفت عادت مردمان موثر می گوید؛ اگر همت کنید که دروازه ی تغییر خودتان را باز کنید و طبق قوانین نوشته شده در هفت عادت پیش بروید، به راحتی به شما این اطمینان را می دهم که رشدی تکاملی داشته باشید که تاثیر خالص آن انقلابی خواهد بود. باز کردن دروازه ی تغییر تاثیر مستقیم روی موفقیت شخصی و بالا بردن چشمگیر اعتماد به نفس دارد. همچنین می توانید به شناخت عمیق تر و پر معناتری از خودتان و عمیق ترین ارزش ها و قابلیت خدمت منحصر به فرد خودتان دست یابید و زندگی سرشار از شادی و آرامش خواهید داشت و خودتان را طبق شخصیت درونیتان توصیف خواهید کرد و نظراتی که دیگران نسبت به شما دارند هیچ اهمیتی نخواهد داشت. هنگامی که در تغییر خودتان را به روی موفقیت عمومی باز می کنید، راه بازسازی روابط مهمی را که فروپاشیده اند را کشف خواهید کرد. روابط خوب هم عمیق تر و استوارتر می شوند. می توانید الگوهای جدید را جایگزین الگوهایی که باعث شکست شما می شوند کنید. به شما سفارش می کنم که هنگام مطالعه ی این عادت ها با دقت و توجهی خالصانه دروازه ی تغییر و رشد را باز کنید و در این راه صبور باشید. طبیعی است که رشد شخصیتی تغییری سریع و ناگهانی نیست، اما مطمین باشید که منافع و پاداش هایی را دریافت خواهید کرد که انگیزه تان را بیشتر خواهد کرد.

خلاصه داستان کتاب هفت عادت مردمان موثر

7عادت

این کتاب در چهار بخش نوشته شده، و هفت عادت مردمان موثر در بخش های مربوطه به تفضیل بیان شده اند که به انسان در رشد شخصیتی بسیار کمک می کند.

بخش اول: برداشت ها و قوانین

از درون به بیرون:

در این بخش تغییر دیدگاه بیرونی به درونی را لازمه خواندن این کتاب می داند. روش هایی برای تغییر دیدگاه بیرونی به درونی در این بخش بیان می شود و خواننده را تشویق به فراگرفتن این مطلب می کند. با طرح مثال هایی انسان ها را با تصورات روزانه اشان آشنا کرده و برای آن ها روش هایی را جهت تغییر بیان می کند.

دیدگاهی که در این کتاب بیان می شود تغییر درونی برای تغییر بیرونی می باشد و این امر لازمه رشد در روابط و دیدگاهمان می داند. برداشت های انسان را از وقایع مختلف از درون او می داند و تغییر دیدگاه را لازمه تغییر برداشت می داند.

عناصر درونی سازی یک عادت که شامل: دانش، مهارتها و اشتیاق می باشد را بیان کرده و چگونگی درونی سازی یک عادت صحیح را از طریق اصول هفت گانه ای در ادامه فصل بیان می کند.

بخش دوم: موفقیت شخصی

عادت اول: پویا باشید

نویسنده انسان ها را به دودسته تقسیم می کند: 1- انسان های کنش گرا 2- انسان های پویا. مثال هایی در مورد هر کدام از این دسته ها زده شده و دودسته در ابتدا باهم مقایسه می شوند. انسان های کنش گرا بدنبال تغییردرون خود بوسیله اتفاقات بیرونی بوده و انسان های پویا بدنبال تغییر اتفاقات بیرونی به وسیله رخداد های درونی خود هستند. روش هایی برای تغییر دیدگاه کنشگرا به دیدگاه پویا بیان می شود.

زبان واکنشی و زبان پویا را بیان کرده و به زیبایی تفاوت بین دو دیدگاه بررسی می شود. حلقه نفوذ و حلقه نگرانی را تشریح کرده و به توضیح تمرکز دو گروه کنشگرا و پویا به این دو حلقه می پردازد. انواع کنترل های درونی را ذکر و هرکدام را توضیح می دهد.

عادت دوم: از اول به فکر نتیجه باشید.

دیدگاه از اول به فکر نتیجه باشید را می توان اینطور استنباط کرد که باید نردبان را برروی دیوار درست قرار دهید نه برروی دیواری اشتباه. در این فصل رهبری را توضیح داده و تفاوت آن را با مدیریت بیان می کند و رهبری را انجام دادن کار درست می داند.

در این فصل اصول تقویت تفکر برای رسیدن به یک نتیجه صحیح مانند ماموریت شخصی را بیا کرده و توضیح می دهد. اگر اهداف بر حسب اتفاقات پیرامون باشد هیچگاه به نتیجه نخواهند رسید . چهار بعد اصلی هر انسان شامل: امنیت، قدرت، هدایت و حکمت را توضیح داده و تفاوت آن ها را در دیگاه های کنشگرا یا وابسته به پیرامون و دیدگاه پویا یا وابسته به درون بیان می کند و چگونگی افزایش اعتماد به نفس را با رعایت این اصول بیان می کند. نیم کره راست و چپ مغز را توضیح داده و چگونگی کنترل آن ها برای رسیدن به نتیجه مطلوب بیان می کند.

عادت سوم: اول کارهایی که در اولویت هستند را انجام دهید.

اصول صحیح برنامه ریزی و اجرا در این فصل آموزش داده می شود. همچنین کارهای روزمره در گروه هایی اولویت بندی می شوند که باید با توجه به اهمیت آن ها زمان معین و مشخصی را روزانه به آن ها تخصیص داد و کارهای بی اهمیت را از زندگی روزمره خود حذف کرد، در این فصل به بیان روش هایی برای این امر اشاره می شود.

همچنین چگونگی مشخص کردن نقش ها در  زندگی و تخصیص زمان مناسب و برنامه ریزی دقیق برای هرنقش از دیگر مطالب این فصل می باشد.

بخش سوم: پیروزی عمومی

برداشت هایی ناشی از وابستگی متقابل

در ابتدای بخش سوم به مسائل مهمی برای نفوذ عاطفی در دل نزدیکان، دوستان و مردم می پردازد . اینکه چگونه می توان در قلب افراد نفوذ کرده و بتوان در شرایط خاصی از ذهنیت درستی که از قبل در ذهنشان ایجاد کرده ایم برای حل مشکلات استفاده کنیم. در ابتدای این بخش به شش راه برای سپرده گذاری اصلی در حساب بانک عاطفی افراد می پردازد و در انتها قوانین عشق و زندگی را اوضیح می دهد.

عادت چهارم: برد-برد فکر کنید

تاکید بر تفکر برد-برد در روابط و اهداف مشترک با دیگران می تواند تا حدود زیادی شادی درونی را برای شما به ارمغان بیاورد. یعنی داشتن تفکری سودمند برای خود و دیگران که شادی درونی را برای شما به ارمغان بیاورد. در ابتدای این بخش به معرفی انواع تفکرهای ارتباطی مانند: باخت-برد، برد-باخت، باخت-باخت، برد-برد و غیره می پردازد و هرکدام را به تفضیل بیان می کند. تفاوت بین این تفکرها را بیان کرده و تفکر برد-برد و مزایا و روش های استفاده از این تفکر در ارتباطات را بیان می کند و این تفکر را عاملی مهم در زندگانی به شمار می آورد.

عادت پنجم: ابتدا به دنبال درک دیگران باشید، سپس به دنبال تفاهم باشید

یکی از عادت های مهم در برقراری ارتباط با دیگران درک متقابل طرف مقابل است و این درک یک رابطه را مستحکم تر و اعتماد به نفستان را افزایش می دهد. در این بخش  روش هایی که روزانه اکثر مردم در ارتباط با دگیران استفاده می کنند بیان شده و نادرستی آن ها را توضیح می دهد. سپس روش های صحیح را برای درک دیگران در ارتباطات روزانه با افراد بیان می کند.

عادت ششم: نیروی جمعی به وجود بیاورید

احتمالن یکی از مسائل مهم بشریت تا کنون انجام فعالیت های انسانی برای رسیدن به هدف مشترکی بوده است. در این بخش راهکارهایی برای رسیدن به موفقیت های جمعی از طریق مشارکت های گروهی بیان می شود. مهمترین مسئله ای که در این بخش بیان می شود این است که هر فرد در هرگروه ممکن است نقاط ضعف و قدرتی داشته باشد که باید آن ها را شناخت و از نقاط قوت او در پیروزی اهداف گروه استفاده نمود. همچنین روش هایی برای برقراری مشارکت افراد در ارتباطات بیان می شود.

بخش چهارم: بازسازی

عادت هفتم: اره را تیز کنید

مهمترین عادتی که باعث پیروزی تمومی عادت های قبلی و به ثمر رسیدن آن ها می شود عادت هفتم می باشد. ضرب المثل بسیار مهمی که همیشه ذکر می شود: اگر من 6 ساعت برای برش یک درخت وقت داشته باشم 4 ساعت آن را به تیز کردن اره ام میپردازم. یعنی انسان باید در تمامی بعدهای مهم زندگی اش اعم از بعدفیزیکی، بعد معنوی و... دگرگونی های مهم و اساسی بوجود آورد تا بتواند رشد و به مساوات آن تغییر کند.

دوباره روش از درون به بیرون

در این بخش نویسنده بر تغییر بیرونی به تغییر درونی برای رشد فردی تاکید کرده و داستان هایی را درباره این موضوع که خود او جوهره اصلی کتابش می داند بیان می کند.

سخن آخر

تجربیات نویسنده و پاسخ او به سوالات مردم در این بخش بیان شده است.

پیوست

درخواست های نویسنده برای انجام کارهایی برای موفقیت خواننده کتاب است و کتاب را اینطور به اتمام رسانده و البته در پایان هر بخش تمرینات عملی ای را برای خوانندگان قرار داده است.

عادتها

گزیده ای از متن کتاب هفت عادت مردمان موثر

در این دنیای بزرگ هیچ حقیقت والایی وجود ندارد که بتوان آن را از درست زندگی کردن بر حذر داشت. "

" بعد از جنگ جهانی اول، دیدگاه اصلی نسبت به موفقیت از اخلاقیات فردی به اخلاقیات شخصیت جمعی تغییر کرد، یعنی نوعی از موفقیت مربوط به شخصیت است: طبق تصوری که همه در مورد شخص دارند؛ گرایش ها و رفتارها، مهارت ها و فن هایی که زینت بخش اعمال انسانی است.

این اخلاقیات شخصیت شامل دو روش است:

1. فنون روابط انسانی و روابط عمومی؛

2. گرایش ذهنی مثبت "

" هنگامی که کسی با ما مخالفت می کند، سریع با خود می گوییم او مشکل دارد، اما همان طور که این (( نمایش نگرش و ادراک)) نشان می دهد، کسانی که صادق و درستکار بوده و روشن بین هستند هم به شیوه متفاوتی به مسائل نگاه می کنند:

(( هرکسی با عینک تجربه مخصوص خودش به شیوه ای خاص به مسائل می نگرد، البته این به معنی آن نیست که واقعیتی وجود ندارد. )) "

" اخلاقیات شخصیت جمعی به معنای طبلی توخالی است، در حقیقت نقشه ((یک شبه پولدار شدن)) و یا وعده ((ثروت بدون تلاش)) است. شاید ظاهرا موفقیت آمیز باشد، ولی در حقیقت سرابی بیش نیست. اخلاقیات شخصیت جمعی، نوعی توهم وسوسه انگیز است و تلاش برای رسیدن به نتایج عالی، از طریق اصلاح های ناگهانی و فنون آن، همان قدر بی فایده است که رسیدن به مرکز شیکاگو توسط نقشه دیترویت غیرممکن است. "

" هفت عادت مردمان موثر به این سطح جدید تفکر می پردازد: دیدگاهی متقابل با اصول مطابق با شخصیت و منش و دیدگاهی از (( از درون به بیرون)) که باعث موثرتر شدن مسائل شخصی و ارتباط متقابل است. "

" ایجاد تغییر باید با خلق هدفی بالاتر و قربانی کردن طرز فکر کنونی تان برای رسیدن به آن چه در آینده می خواهید، همراه شود. اما این مرحله است که باعث خوشبختی می شود دقیقا همان هدف و طرح خلاقیت خوشبختی را می توان به این صورت تعریف کرد:

محصول آرزوها و توانایی قربانی کردن آن چه اکنون می خواهید، برای بدست آوردن آن چه در نهایت می خواهید. "

" سرشت اصلی ما این است که عمل کننده باشیم نه بازیچه عملکرد دیگران. این کار باعث توانایی ما می شود تا چگونگی پاسخ به شرایط خاص را انتخاب کنیم و همچنین خلق کننده موقعیت ها باشیم. پیشگام و پویا بودن به معنی شتابزده، شرور و یا پرخاشگر بودن نیست، بلکه به این معنی است که عهده دار مسئولیت مان و عامل رخ دادن اتفاقات باشیم. "

" کارهای مهم تر هرگز نباید قربانی کارهای کم اهمیت شوند. "

" بعضی وقت ها به این مسئله فکر می کنم که مسائل کوچک باعث چه عواقب بزرگی می شوند. وسوسه می شوم که فکر کنم هیچ مسئله ای کوچک نیست. "

" قلب دلایلی دارد که عقل و منطق نمی تواند آن را درک کند. "

درباره نویسنده کتاب هفت عادت مردمان موثر

استفان آرکاوی از اشخاص مورد احترام در زمینه رهبری کردن بوده است. همچنین استاد کارشناس و مشاور امور خانوادگی-سازمانی و نویسنده ای است که تمام عمرش را در مسیر آموزش زندگی کردن بر مبنای اصول صحیح و رهبری درست خانواده ها و سازمان ها صرف کرده است. او موفق به کسب مدرک مدیریت بازرگانی از دانشگاه هاروارد و دکتری از دانشگاه بریگهام یانگ شد و در همان جا به عنوان استاد در واحدهای رفتاری سازمانی و مدیریت در تجارت و همچنین مدیر روابط دانشگاه و دستیار رئیس دانشگاه مشغول به کار شد. که بیش از همه به خاطر کتاب ((هفت عادت مردمان موثر)) مشهور شد.

این کتاب که روش خودیاری را همراه با نوع نوشتار کسب و کار در کنار هم به کار برده، سال ها در فهرست پرفروشترین کتاب ها قرار گرفته و به عنوان موثرترین کتاب در زمینه مدیریت و یکی از کتاب های برگزیده قرن بیستم معرفی شده است.

او کتاب های متفاوتی از جمله همین کتاب که در تمام دنیا از پرفروشترین کتاب ها به شمار می رود به رشته تحریر در آورده است.

از دیگر کتاب های او می توان به ((اولویت دادن به اولویت ها))، ((راه حل سوم))، ((هفت عادت خانواده های موفق))، ((اعتماد هوشمندانه)) و ((عادت هشتم)) اشاره کرد.

او دارای نه فرزند و چهل و سه نوه است و در سال 2003 جایزه پدر برتر را از موسسه ملی گرفت که به اعتقاد او بهترین جایزه ای بود که تاکنون دریافت کرده است. اوهمچنین موفق به کسب جوایز دیگری از جمله جایزه کالج توماس مور برای خدمات پیوسته او به بشریت، سخنگوی برتر در سال 1999 و مرد صلح 1994 و کارگزار برتر کشوری، برای دستیابی به هدایت کارگزاری ها شد. طبق آنچه در مجله تایم آمده، دکتر کاوی به عنوان یکی از 25 نفر موثرترین آمریکایی معرفی و چند دکتری افتخاری به او اهدا شده است. دکتر کاوی یکی از موسسین و رئیس سابق شرکت فرانکلین کاوی و رهبر خدمات رسانی جهان بین 123 کشور جهان به شمار می رود. شرکت های آن کشورها از درک اصول احساس های ممتاز و الهام بخش دکتر کاوی، ابزارهای لازم برای تغییر و رشد افراد و سازمان ها را در سراسر جهان فراهم می کنند.

استفان کاوی

تجربیات عملی خوانندگان کتاب هفت عادت مردمان موثر

"کاملا عاشق این کتاب هستم ، خیلی خوشحالم که آن را خریداری کردم. صدها کتاب با پیام های مشابه در حال حاضر در جهان وجود دارد ، اما این کتابی است که من به خواندن و بررسی مجدد آن ادامه خواهم داد. پیام ها به کلیه جنبه های زندگی با محتوا و داستانهای مرتبط ارتباط دارند. من فوراً با نتایج بدست آمده، فورا شروع به عمل به بعضی از اصول کرد "

" این کتاب سفری را برای تبدیل شدن به افراد مؤثر نشان می دهد که من به همه توصیه می کنم در آن سفر کنند. همانطور که  خوانده می شود، چشم انداز روشنی شکل می گیرد: پیروزی خصوصی خود را با ابتکار عمل ایجاد کنید ، مجموعه ای از ارزش ها و اصول را عمیقاً لمس کنید و دریابید که چه کسی هستید و فقط پس از آن با گوش دادن  وعمل به هدف، درک درستی با افراد اطراف خود ایجاد کنید. ابتدا فکر کنید و سپس برنده شوید. سرانجام ، دوباره و دوباره تمرین را ادامه دهید"

" چه کتابی... اگر این کتاب را نخوانده اید ، پس توصیه می کنم این کار را حتما انجام دهید. من کتاب های زیادی در زندگی ام خوانده ام و این کتاب قطعاً جزو  5 کتاب برتر من در تمام دوران است. این کتاب کاملاً زندگی شما را تغییر خواهد داد. نحوه نگارش این کتاب آنچنان ساده است که هیچ کس نباید برای درک آن تلاش کند. من این کتاب را به همه توصیه می کنم. شما می توانید 100 برابر دانش بیشتر در مورد خواندن این کتاب از قیمتی که پرداخت می کنید کسب کنید. ای کاش زودتر این کتاب را خوانده بو..."

فصل های کتاب هفت عادت مردمان موثر

بخش اول: برداشت ها وقوانین

 • از درون به بیرون

بخش دوم: موفقیت شخصی

 • عادت اول: پویا باشید
 • عادت دوم: از اول به فکر نتیجه باشید
 • عادت سوم: اول کارهایی که در اولویت هستند را انجام دهید

بخش سوم: پیروزی عمومی

 • برداشت هایی ناشی از وابستگی متقابل
 • عادت چهارم: برد-برد فکر کنید
 • عادت پنجم: ابتدا به دنبال درک کردن دیگران باشید، سپس به دنبال تفاهم باشید.
 • عادت ششم: نیروی جمعی به وجود آورید

بخش چهارم: بازسازی

 • عادت هفتم: اره را تیز کنید
 • دوباره روش از درون به بیرون
 • سخن آخر
 • پیوست

نویسندگان در تحسین یکدیگر در کتاب هفت عادت مردمان موثر

وارن بنیس نویسنده کتاب ((در مسیر رهبری)):

" استفان کاوی کتاب شایان توجهی را درباره وضعیت و شرایط انسان ها به طور ماهرانه ای به نگارش در آورده است. این کتاب به نکته ظریفی توجه دارد و پاسخگوی نیازهای باطنی انسان است. آن قدر برای زندگی شخصی و کاری مفید است که می خواهم آن را به تمامی کسانی که می شناسم هدیه دهم "

برایان تریسی نویسنده کتاب ((موفقیت های کلیدی)):

" استفان کاوی برای آمریکایی ها مانند سقراط است. ذهن را به نکات ماندگاری از جمله ارزش های خانواده و روابط اجتماعی متمایل می کند "

دکتر دنیس وتیلی، نویسنده کتاب ((روانشناسی برنده شدن)):

" یکی از مهمترین عادت هایی که می توانید در خود پرورش دهید این است که بینش استفان کاوی را یاد بگیرید و درونی کنید، او به گفته هایش عمل می کند، این کتاب می تواند به شما کمک کند که همیشه در جمع پیروزمندان زندگی کنید. "

جیمزسی فلچر، یکی از مدیران ناسا:

" این کتاب بسیار قوی است و قوانین آن درباره شیوه نگرش به مسائل، رهبری کارها و روابط انسانی آن را به ابزاری عملی و کاربردی برای مدیران تجاری روز تبدیل کرده است. من جدا مطالع این کتاب را به همه توصیه می کنم "

گرگوری. جی. نیول، سفیر آمریکا در سوئیس:

" استفان کاوی زندگی و قوانین خود را به نحوی با یکدیگر همراه می کند که افکار درونی و رفتار بیرونی نیز همسوی یکدیگر می شود و در نتیجه آن جنبه شخصی و عمومی اشخاص با هم هماهنگ می شوند "

دابلیو. کلمنت استون، موسس جمله موفقیت:

" نتیجه ای که او در این کتاب به آن اشاره می کند، نیاز به حفظ چارچوب های کلیشه ای در جامعه را کاهش می دهد. این اثر ارزش کتاب هایی که درباره کمک به خود در زمینه پیشرفت کردن به رشته تحریر در آمده اند را پررنگ می کند. "

مطالعه بیشتر
لطفا نظر خود را بنویسید
|

کتاب های مشابه