رمان کیمیاگر اثر پائولو کوئیلو
رمان کیمیاگر اثر پائولو کوئیلو

رمان کیمیاگر اثر پائولو کوئیلو

منتشر شده در ۱۰ دی ۱۳۹۸

30,000 تومان

اشتراک گذاری

نویسندگان

شابک

978-622-6384-24-7

تعداد صفحات

176

قطع

رقعی

نوع جلد

شومیز

مترجم

سیداسلام فاطمی سیرت

ناشر

عصرجوان

تعداد جلد

1

موضوع

رمان

مناسب برای

بزرگسالان

سال انتشار

1398

درباره رمان کیمیاگر اثر پائولو کوئیلو

رمان کیمیاگر را می توان مشهورترین اثر پائولو کوئیلو، نویسنده ی پرآوازه برزیلی دانست. این رمان جزء پرفروشترین های دهه آخر قرن بیستم است که در بیشتر از 150 کشور جهان و به 52 زبان مختلف ترجمه شده است. در کتاب کیمیاگر شاهد تلفیق عرفان شرقی با سبک زندگی مدرن غربی هستیم. پائولو مدعیست که این رمان را از داستانی بنام قصه دو رویابین نوشته ی خورخه لوئیس ورخس الهام گرفته که خود الهام از داستانی از هزار و یک شب است. اما این کتاب بطور کلی شباهت بسیاری با دفتر ششم مثنوی معنوی دارد.

خلاصه داستان رمان کیمیاگر اثر پائولو کوئیلو

داستان این رمان، براساس قصه‌ای از هزار و یک شب نوشته شده و روایت ماجرای سفر چوپانی جوان بنام سانتیاگو اهل اسپانیاست که در آندلس، شهری که توریست‌های زیادی را بخاطر داشتن دهکده‌های تاریخی و طبیعت سرسبزش  به خود جذب می‌کند، زندگی می کند. سانتیاگو از دوران کودکی آرزو داشت دنیا را بییند و کشف کند. آرزوی کشف کائنات، آرزوی پیدا کردن خود و شناخت خود واقعی‌اش و در نهایت شناخت خدا، هم آرزو و هم اهداف سانتیاگو است و مطمئن است یک روز به آن خواهد رسید. او در پی رویای یک گنج مدفون، که دومین بار در یک کلیسای متروک دیده، و به منظور یافتن آن، شهر خود آندلس را ترک و به سرزمین اهرام مصر سفر میکند.

چوپان جوان در مسیر کاوش خود با راهنمایانی روبرو می شود که او را در این جستجو هدایت می کنند. یک زن کولی، شخصی که خود را پادشاه  داند، یک تاجر، یک انگلیسی، یک کیمیاگر و دختر صحرانشینی بنام فاطمه که سانتیاگو عاشق او می شود، همه هدایتگر این چوپان جوان  مسیر یافتن گنجی هستند که در پایان داستان مشخص می شود در کار نیست. اما پس از تحمل رنج و زحمات بسیار، سانتیاگو به گنجی دست می یابد که در درون خود اوست.

گزیده ای از متن رمان کیمیاگر اثر پائولو کوئیلو

غرق در نور ماه بدر و سپیدی صحرا عظمت و وقار اهرام مصر، سر برافراشته بود.

جوان به زانو افتاد و گریست. خدا را سپاس گفت. به خاطر آنکه افسانه شخصی خود را باور کرد و روزی با یک پادشاه، یک تاجر، یک انگلیسی و  یک کیمیاگر ملاقات کرده بود. فراتر از همه به خاطر ملاقات با یک دختر صحرا که باعث شده بود بفهمد، عشق هرگز انسانها را از افسانه شخصی شان جدا نمی کند. سده های بی شمار اهرام مصر از آن بالا به جوان می نگریستند.

اگر می خواست اینک می توانست به واحه باز گردد از فاطمه خواستگاری کند و همچون چوپان ساده گوسفندها بزید. چون کیمیاگر در صحرا می زیست. هر چند زبان جهانی را می دانست، هرچند می توانست سرب را به طلا تبدیل کند، نیاز ی نبود تا دانش و هنر خود را بر کسی آشکار کند.

 هنگامی که در مسیر افسانه شخصی خود گام برمی داشت، هر آنچه را که لازم بود، آموخته بود. و هر آنچه رویای زیستنش را داشت، زیسته بود. اما به گنجش رسیده بود. و یک کار تنها هنگامی به پایان می رسد که به هدف خود دست یافته باشی.

آنجا بر فراز آن تپه، جوان گریسته بود.

به زمین نگریست و دید، در آنجا که اشک هایش روی زمین ریخته، یک سوسک طلایی حرکت می کند. در طول زمانی که در صحرا گذرانده بود، آموخته بود که در مصر سوسک های طلایی یک نماد ایزدی هستند. این هم نشانه ی دیگری بود و جوان آغاز به کندن کرد.

سپس به یاد بلورفروش افتاد. هرگز نمی توانست حرمی در باغچه خانه اش بسازد، حتی اگر در تمام زندگیش سنگها را بر روی هم می انباشت.

تمام شب آنجا را کند، بی آنکه چیزی بیابد.

درباره نویسنده رمان کیمیاگر اثر پائولو کوئیلو

پائولو کوئیلو در 24 اوت 1947 در ریو دوژانیروی برزیل بدنیا آمد. او از نوجوانی به نویسندگی علاقه داشت و در سال 1982 اولین کتابش بنام آرشیوهای جهنم را منتشر کرد که با شکست روبرو شد. کتابهای پائولو تا کنون به 73 زبان ترجمه شده اند و میلیون ها نسخه از آنها در 128 کشور دنیا به فروش رسیده است. ازجمله آثار او می توان به کوه پنجم، مکتوب، یازده دقیقه، شیطان و دوشیزه پریم، کنار رود پیدرا نششستم و گریستم، ورونیکا تصمیم می گیرد بمیرد، ساحره ی پورتوبلو، زیارت ، جاسوس و .... نام برد. نوع خاصی از عرفان در کتابهای پائولو وجود دارد که خوانندگان را به خود جذب می کند که به همین علت بسیاری از ایرانیان نیز مجدوب کتابهای زیبای این نویسنده ی پرتغالی شده اند.

نقد رمان کیمیاگر اثر پائولو کوئیلو

افراد زیادی رمان کیمیاگر را یکی از بهترین رمان‌هایی می‌دانند که تاکنون خوانده‌اند. سیر معنوی رمان و پرداختن به چیزی مانند حدیث خویش (دنبال کردن آرزویی که همیشه دوست داشتیم به آن برسیم) موضوعی است که هر کسی دوست دارد درباره آن بخواند. این رمان برای نوجوانان و جوانان بسیار دلچسب خواهد بود و به آنان جرات حرکت به سمت چیزی که می‌خواهند را می‌دهد. در خود کتاب هم به این موضوع اشاره شده است که شما هرچه بزرگ‌تر می‌شوید از دنبال کردن رویاها و آروزها و به طور کلی حدیث خویش فاصله می‌گیرید، چون با گذشت زمان و با بزرگ‌تر شدن فکر می‌کنید همه این موارد غیرممکن است. فکر می‌کنید دنبال کردن رویا و آروزیی که در جوانی داشتید سخت‌ترین کار ممکن است.

نکته نهایی که پائولو کوئیلو قصد بیان آن را دارد، این است که شما نباید تسلیم سرنوشت شوید و هرآنچه در سر راهتان قرار گرفته است را بپذیرید. اما تفاوت کتاب کیمیاگر در چیست؟ بعلاوه، کیمیاگر و پیام این کتاب، در قالب یک ماجراجویی خواندنی روایت می‌شود و شما صرفا با یک پیام خشک و بی‌روح طرف نیستید. شما هم همراه با سانتیاگو در مکان‌ها و وضعیت‌های مختلفی قرار می‌گیرید و همراه با او در پی کشف حقیقت هستید. و در نهایت اینکه، تفاوت کیمیاگر با پیام‌های انگیزشی در قدرت ادبیات و رمان است.در ماجراجویی سانتیاگو به دنبال گنج و در کنار پیام اصلی کتاب، شما می‌توانید از پیام‌های ریز و درشتی که در رمان وجود دارد لذت ببرید. پیام‌هایی مانند روحی مشترک در میان پدیده‌های طبیعی یا وجود یک زبان جهانی در میان همه مخلوقات و…

اگر تازه کتابخوانی را شروع کرده‌اید و به دنبال یک کتاب خوب برای شروع هستید، رمان کیمیاگر می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای شروع باشد.

مطالعه بیشتر
لطفا نظر خود را بنویسید
|

سایر کتاب های پائولو کوئیلو

کتاب های مشابه