تئوری انتخاب اثر ویلیام گلاسر
تئوری انتخاب اثر ویلیام گلاسر

تئوری انتخاب اثر ویلیام گلاسر

منتشر شده در ۲۶ دی ۱۳۹۸

70,000 تومان

نویسندگان

شابک

978-600-8981-57-2

تعداد صفحات

400

قطع

وزیری

نوع جلد

شومیز

مترجم

بهناز همتی

ناشر

شیرمحمدی

تعداد جلد

1

موضوع

روانشناسی

مناسب برای

بزرگسالان

سال انتشار

1398

درباره تئوری انتخاب اثر ویلیام گلاسر

در این کتاب ویلیام گلاسر به تحلیل و بررسی کلیه رفتاریهای انسان می پردازد و معتقد است که انسان و نوع انتخاب هایش سرمنشا تمامی بدبختی ها و خوشبختی های اوست. انسان مسئول تمامی انتخاب ها و رفتارهای خودش است و نمی تواند هیچ کس جز خودش را کنترل کند. افراد با انتخاب رفتارهایشان شروع به ارضا نیازهای فطری خود می کنند. این نیازها عبارتند از: نیاز به بقا و زنده ماندن، شغل، خانه، نیازهای جنسی و...

این کتاب در نهایت با مطرح کردن نیازهای ضروری انسان و انتخاب های موثر این نیازها که منجر به لذت همراه با شادی انتخاب های شماست را رقم می زند، پس این کتاب را بخوانید و برای همیشه به خاطر بسپارید.

انتخاب

خلاصه داستان تئوری انتخاب اثر ویلیام گلاسر

این کتاب درباره اهمیت روابط خوب در زندگی است. با خواندن این کتاب متوجه خواهید شد که من از واژه" ارتباط " استفاده نکردم بلکه از واژه"روابط رضایت بخش " استفاده کرده ام، اما هیچ تفاوتی در این دو اصطلاح مشاهده نمی کنم. کتاب تئوری انتخاب از 3 بخش تشکیل می شود که هربخش مکمل بخش های دیگر است .

تئوری انتخاب در فصول ابتدایی کتاب بیان شده و در ادامه کاربرد آن در بخش های اساسی زندگی روزانه هر یک از انسان ها به خوبی بیان شده است.

بخش اول بخش نظریه از 7 فصل تشکیل می شود که تئوری های ابتدایی جهت آماده شدن ذهن جهت انجام فعالیت هایی است که در فصل های بعدی آقای گلسر به خوبی بیان کرده است .

فصل اول( ما به یک روانشناس جدید نیاز داریم): تئوری انتخاب توضیح می دهد که تمام اهداف،اعمال و هرکاری را که انجام می دهیم، از جمله بدبختی هایی را که احساس می کنیم را خودمان انتخاب کرده ایم.

فصل دوم(نیازهای اساسی و احساسات):شامل نیازهای اساسی بشر مانند:1-نیازها و روابط 2-تفریح3-آزادی4-قدرت5-عشق و تعلق خاطر6-زنده ماندن است که هرکدام به تفضیل بیان شده اند.

فصل سوم(دنیای کیفی):آنچه مسائل را در جامعه ما برایمان دشوار می کند ناتوانی ما در کنار آمدن با افرادی است که در دنیای کیفی ما هستند.

فصل چهارم(رفتار کلی):سه عنصر مهم در کنترل رفتار: 1-مهارعصبانیت 2-اجتناب 3-به دادم برس! را در این فصل توضیح می دهد.

فصل پنجم(تمام شخصیت ها و وزن نیازها):تغییرات بی کرانند.شخصیت های ما از مشخصه های قدرت ژنتیکی ایجاد می شوند که برای هریک از ما منحصر به فرد می باشد.

فصل ششم(مغایرت و واقعیت درمانی):او خودش را آماده می کند تا بقیه زندگی اش را با افسردگی بگذراند، و اگر به او کمک نکنم،ممکن است این واقعیت را پذیرفته و این اتفاق بیفتد.

فصل هفتم(خلاقیت):زندگی بدون خلاقیت ارزش ادامه دادن ندارد.

بخش دوم به بیان عملکرد تئوری انتخاب میپردازد و شامل 4 فصل در ادامه فصول فصل اول است.

فصل هشتم(عشق و ازدواج):عشق های خیالی به ندرت مشکل ساز می شوند و این عشق های ملموس هستند که اغلب نتیجه می گیرند . در این فصل به تفضیل در مورد بکارگیری عشق ملموس صحبت می شود.

فصل نهم(اعتماد و خانواده): چگونگی استفاده از تئوری انتخاب برای روابط بهتر با خانواده و تعلیم و تربیت فرزندان.

فصل دهم(تعلیم-آموزش و پرورش-مدارس کیفی):مدارس یکی از ارکان های مهم و اساسی در جامعه هستند. دکتر ویلیام گلسر با توجه به اهمیت این موضوع یک فصل را به بکارگیری تئوری انتخاب در آموزش و مدارس پرداخته است.

فصل یازدهم(تئوری انتخاب در محیط کار):بیان روش های مدیریتی که شامل مدیریت های ریاستی و هدایتی و بکارگیری تئوری انتخاب در این روش هاست.

در ادامه در بخش سوم به بیان کاربرد تئوری انتخاب در دو فصل میپردازد.

فصل دوازدهم(جامعه کیفی): یک جامعه کیفی زمانی شکل میگیرد که جامعه از کنترل بیرونی به تئوری انتخاب تغییر جهت دهد.

فصل سیزدهم(تعریف مجدد آزادی شخصی شما):در این فصل 10 اصل تئوری انتخاب بیان می شود.

گزیده ای از متن تئوری انتخاب اثر ویلیام گلاسر

" تئوری انتخاب می آموزد که بیشتری از آنچه درک می کنیم کنترل زندگی مان را در دست داریم."

"اکثر مردم کارهایی را انجام می دهند که دلشان نمی خواهد انجام دهند."

"کنترل بیرونی که فرزند قدرت است،دشمن آزادی است."

"قدرت ارزش زیادی نخواهد داشت ، مگر بتوانید از آن برای تاثیر گذاری بر روی افراد استفاده کنید."

"هرچه بیشتر کاری را که مردم معتقدند درست است انجام دهیم،بیشتر از اهدافمان فاصله خواهیم گرفت."

"زمانی که بر زندگی خود کنترل موثری نداشته باشیم،فورا از رفتار فطری عصبانیت استفاده می کنیم."

"یک راه خوب برای استفاده از تئوری انتخاب در حل مشکلات زناشویی این است که زندگی تان را درون یک حلقه بزرگ که من آن را حلقه حل و فصل می نامم در نظر بگیرید."

" برای خوشبختی،همه ما به چند رابطه خوب و صمیمی نیاز داریم."

" آنها تنها بودند و تنهایی آن ها را آسیب پذیر می کرد."

درباره نویسنده تئوری انتخاب اثر ویلیام گلاسر

ویلیام گلسر متولد 11 مه 1925 در ایالت کلیولند در آمریکا می باشد. دکتر ویلیام گلسر در سال 1945 لیسانس شیمی خود را از دانشگاه کیس وسترن دریافت کرد. وی درسال 1953 موفق به اخذ مدرک دکتری روانپزشکی از دانشگاه کیس وسترن شد . پس از اخراج شدن از بیمارستان کهنه سربازان به دلیل اعتقادات ضد فرویدی، گلسر در مدرسه ونتورا، مکانی برای دختران بزهکار، به عنوان روانپزشک جایگاهی گرفت و در آنجا شروع به تدریس ایده هایی کرد که پایه و اساس واقعیت درمانی شد.در طول این زمان، گلسر با جی. ال. هریتون، روانپزشک بزرگتر از خودش که به صراحت باورهای فرویدی را در قبال اختلالات روانی رد میکرد، ملاقات کرد و وی را به استادی خود برگزید.

دکتر گلسر از نوابغ روانپزشکی در دنیا به شمار می آید.وی توسعه دهنده نظریات دبلیو ادواردز دمینگ در زمینه واقعیت درمانی و تئوری انتخاب به شمار می آید.

ویلیام گلسر از مخالفین تجویز دارو برای اختلالات روانی بود زیرا معتقد بود این داروها در طولانی مدت اثری مخرب برجسم و روح بیمار می گذارد . وی در نهایت درسال 2013 در لس آنجلس به علت کهولت سن درگذشت.

تجربیات عملی خوانندگان تئوری انتخاب اثر ویلیام گلاسر

"اینها چاپهایی خشک از آثار علمی هستند. آنها سرگرم کننده نیستند ، مگر آنکه علاقه مند به استدلال کردن باشید که منجر به تئوری های "پذیرفته شده" تکامل نوع دوستی و سرمایه گذاری والدین میشود. به همین ترتیب بسیار جالب هستند."
"این یک کتاب عالی است. بسیار خواندنی اما تحریک آمیز و عمیق!"
" من از این کتاب ، به عنوان یک درمانگر ، اغلب برای درمان ارتباط با مشتریانم استفاده می کنم. این مرد روحانی و عارف نیست. این توضیحات به مشتری این توانایی را می دهد که چگونه زندگی خود را مدیریت کند ، که می تواند افسردگی ، عصبانیت یا مدیریت روابط باشد. این کتاب ابزاری است که در آن زمان مشتری بودم و به من کمک کرد تا مسئولیت زندگی خود را بر عهده بگیرم و به شکوفایی خود بپردازم. من سال گذشته با درجه افتخار 2: 1 در رشته مشاوره و رواندرمانی فارغ التحصیل شدم. "
"این بهترین محصول برای من است و آن را به همه خانواده و دوستانم توصیه می کنم. "

فصل های تئوری انتخاب اثر ویلیام گلاسر

بخش اول/نظریه

فصل اول:ما به یک روانشناسی جدید نیاز داریم

فصل دوم:نیاز های اساسی و احساسات

فصل سوم:دنیای کیفی

فصل چهارم:رفتار کلی

فصل پنجم:تفاهم شخصیت ها و وزن نیازها

فصل ششم:مغایرت و واقعیت درمانی

فصل هفتم:خلاقیت

بخش دوم/عملکرد

فصل هشتم:عشق و ازدواج

فصل نهم:اعتماد و خانواده

فصل دهم:تعلیم-آموزش و پرورش-مدارس کیفی

فصل یازدهم:نظریه انتخاب در محیط کار

بخش سوم/کاربرد

فصل دوازدهم:جامعه کیفی

فصل سیزدهم:تعریف مجدد آزادی

نویسندگان در تحسین یکدیگر در تئوری انتخاب اثر ویلیام گلاسر

دکتر رابرت لفور(مدیر مراکز بازاریابی promis در انگلستان): "نظریه انتخاب هم در ایده های خود و هم به شکلی که در این کتاب ارائه می شود بسیار عالی است. این کتاب در کلاس جهانی همراه با وضوح و عمق درک است و در عمل بالینی بسیار مفید است."

دکتر رابرت شولر(موسس و کشیش وزارتخانه های جامع کریستال):"چند هفته پس از دریافت این کتاب ، آن را به مخاطبان تلویزیون نشان دادم و گفتم:(این یک کتاب افسانه ای است.) من از وضوح مثال های آن تحت تأثیر قرار گرفتم ، و اینکه چگونه همه ما می توانیم از آن برای بهبود در ازدواج هایمان استفاده کنیم ، در کنار خانواده های خود بهتر شویم و فرزندانمان را ترغیب کنیم که در مدرسه به خوبی انتخاب هایشان را انجام دهند. کتاب تئوری انتخاب روانشناسی جدیدی از سلامتی و شادی است. "

ریچارد دل فاستر(مشاور آموزشی و مدیر ارشد سابق مدارس کالفرنیا):"بیل گلاسر همیشه در توصیف رفتار انسان بینش و درک خوبی از خود نشان داده است. "

مطالعه بیشتر
برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید و یا در سایت ثبت نام کنید

کتاب های مشابه