قصه های پندآموز شاهنامه 2 30٪
قصه های پندآموز شاهنامه 2 30٪

قصه های پندآموز شاهنامه 2 30٪

منتشر شده در ۲۵ بهمن ۱۳۹۸

58,000 تومان

اشتراک گذاری

نویسندگان

شابک

9786002153272

تعداد صفحات

200

قطع

وزیری

نوع جلد

جلدسخت

ناشر

الینا

تعداد جلد

۲

موضوع

داستان

مناسب برای

نوجوانان

سال انتشار

1397

درباره قصه های پندآموز شاهنامه 2 30٪

یکی از نگرانی های والدین امروزی، آموختن موضوعات اخلاقی و تربیتی به فرزندانشان است. داستانها به علت بیان غیر مستقیم شان یک ابزار مفید و تاثیرگذار در زمینه رشد فکری و تربیت کودکان هستند. اگر داستان درست و دقیقی را انتخاب کنیم کمک بسیار بزرگی به بهبود آموزش کودکان خواهد شد.

شاهنامه از بزرگترین نوشته های ادبیات کهن پارسی است. فردوسی شاهنامه را طی 35 سال به رشته تحریر در آورده است. این کتاب ارزشمند در بردارنده ی داستانهای ملی و تاریخی از پادشاهان گذشته و پهلوانان بزرگ ایران می باشد. کتاب حاضر برای رده سنی کودک و نوجوان به چاپ رسیده است اما بی شک خواندن آن برای تمام دوست داران تاریخ و ادبیات کهن ایران زمین سرشار از لطف خواهد بود.

شعر

خلاصه داستان قصه های پندآموز شاهنامه 2 30٪

مجموعه کتابهای قصه های پندآموز یک مجموعه 6 جلدی است که شامل عناوین قصه های پندآموز شاهنامه ۱، قصه های پندآموز شاهنامه ۲، قصه های پندآموز مثنوی معنوی، قصه های پندآموز بهلول، قصه های پندآموز کلیله و دمنه و قصه های پندآموز هزار و یک شب می شود. هریک از این کتابها شامل داستانهای آموزنده و اخلاقی از نویسندگان بنام ایرانی هستند. داستانهایی که دارای پندهای تربیتی بسیار مهمی برای افراد مختلف می باشند.

این قصه های زیبا که با تصاویر جذابی همراه شده اند زمینه رشد ذهنی کودکان و نوجوانان را ایجاد می کنند و از طریق خواندن این قصه های آموزنده قوه تخیل کودکان رشد می کند و پرورش می یابد. آشنایی کودکان با محیط اطرافشان از طریق قصه ها باعث می شود که در زمان مواجه شدن با دنیای حقیقی بتوانند رفتار درستی از خود نشان بدهند.

کودکان با خواندن داستان علاوه بر پندآموزی، کلمات جدیدی یاد می گیرند، از تجربیات دیگران بهره مند می شوند و از احساسات دیگران آگاه می شوند. علاوه براین قدرت تمرکز و دقت آنها نیز بالا می رود و در زمینه رشد عاطفی، کلامی، اجتماعی و ذهنی نیز پیشرفت می کنند. کتاب شاهنامه ۲ شامل 23 داستان کوتاه ارزشمند است که همه برگردان اشعار زیبای شاهنامه فردوسی به نثر ساده و روان هستند که در هر داستان با شخصیت های اسطوره ای و افسانه ای و پهلوانان مشهور ایران باستان و سرگذشت و شیوه زندگی آنها آشنا می شویم. شاهنامه فردوسی که از شاهکارهای ادبی ایران و جهان به شمار می رود، و تاریخچه پرافتخار ایران را به همگان معرفی می کند. در کتابی که پیش روی شماست مجموعه ای از بهترین داستانهای شاهنامه انتخاب شده اند. داستانهایی که برای نقالی نیز مناسبند. با وجود اینکه این داستانها برای رده سنی کودک و نوجوان تهیه شده است خواندن آنها برای بزرگسالان نیز خالی از لطف نمی باشد.

شاهنامه فردوسی دربردارنده حدود 60 هزار بیت شعر است و یکی از بزرگترین و برجسته ترین گنجینه های حماسی دنیاست. نگارش این شاهکار ادبی سخن سرای بزرگ ایرانی حکیم ابوالقاسم فردوسی طوسی با بیش از سی سال رنج و تلاش مداوم همراه داشت.

کتاب های شاهنامه ۱ و شاهنامه ۲ با زبانی ساده نوشته شده اند تا برای کودکان و نوجوانان قابل درک و فهم باشند. هرکدام از داستانها نکات پندآموزی را در لابلای خود دارند تا به خواننده ارائه کنند. بچه ها با خواندن این قصه ها، درسها و پندهای زیادی می گیرند که در زندگی آینده شان مفید وضروری است.

گزیده ای از متن قصه های پندآموز شاهنامه 2 30٪

 

بازگشت رستم به جنگ اسفندیار

وقتی که صبح شد رستم جامه رزم بر تن کرد و بسوی اسفندیار حرکت کرد. اسفندیار وقتی که رستم را دید به  پشوتن گفت:

گمان نمی کردم که رستم زنده باشد. من شنیده بودم که زال جادو می کند، اما باور نکرده بودم. پس اسفندیار خروشید و به رستم گفت: ای پهلوان، نیرنگ زال تورا تندرست و سالم کرده.

رستم گفت اس اسفندیار از خدا بترس و عاقل باش بیا به خانه من چند روزی را مهمان باش. دست از جنگ بردار. اسفندیار گفت: اگر می خواهی زنده بمانی اول بند و زنجیر بر پایت بگذار. در ضمن تو تا کی می خواهی دم از صلح و آشتی بزنی رستم که دید بحث و جدل بی فایده است تیر را در کمان گذاشت و چشم اسفندیار را نشانه گرفت. تیر را به چشم اسفندیار زد.

اسفندیار دنیا در برابر دیدگانش تیره و تار گردید و از روی اسب به زمین افتاد و از هوش رفت. بهمن و پشوتن بالای سر اسفندیار آمدند و گریستند. پشوتن جامه اش را درید و چاک چاک کرد گشتاسب را نفرین کرداسفندیار بعد از مدتی به هوش آمد و در حالیکه بهمن و پشوتن را دلداری می داد گفت: این کاری از سیمرغ و نیرنگی از زال بود و الا منم بدست رستم از پای نمی آمدم.

کتاب

رستم چون چنین شنید بگریست و گفت: آنچه که تو می گویی درست است. من از وقتی که پهلوان شده ام هماوردی همچون تو ندیده ام. مرگ تو در چوب گز بود.

اسفندیار لحظه های آخر عمرش را می گذراند و از رستم خواست که وصیتش را گوش کند.

رستم با غم و اندوه فراوان می گریست. در همین هنگام زال و فرامرز و زواره به گرد اسفندیار آمدند زال به رستم گفت ای پسر اکنون باید بر تو بیش از اسفندبار گریست چون هرکس خون اسفندیار را بریزد شوربخت خواهد شد. از سوی دیگر اسفندیار به رستم گفت از تو به من بدی نرسیده است. سرنوشت چنین بوده که تو وسیله مرگ من شوی. من هرچه بدی دیده ام از گشتاسب دیده ام. اکنون فرزندم بهمن را به تو می سپارم او را در زابل نگه دار و فنون تیراندازی و شکار را به او یاد بده. رستم دست بر سینه نهاد و سوگند خورد که عمل کند. اسفندیار به پشوتن گفت ای برادر وقتی جنازه مرا به نزد پدرم میبری بگو، انتظاری بیش از این از تو نداشته ام. تو مرا به سوی مرگ خواندی و به آرزویت رسیدی و به مادرم بگو از مرگ من ناراحت نشو و بی تابی نکن تو هم زیاد عمر نخواهی کرد و به نزد من می آیی.

درود و سلام مرا به خواهران و همسرم برسان. آنگاه زواره به رستم گفت که وصیت اسفندیار را نپذیرد و از نگهداری بهمن خودداری کند اما رستم گفت روزی بهمن انتقام پدرش را از گشتاسب خواهد گرفت.

درباره نویسنده قصه های پندآموز شاهنامه 2 30٪

حکیم ابوالقاسم فردوسی طوسی در سال 329 هجری قمری در توس خراسان بدنیا آمد. او شاعر حماسه سرای پرآوازه ایران است که شاهنامه یکی از برجسته ترین شاهکارهای ادبی جهان را به رشته تحریر درآورده است.

فردوسی کشاورزی بود که در دوره سامانیان زندگی می کرد. در عصر سامانی، زبان فارسی دوران درخشانی داشت و فردوسی نیز با بهره گیری از گذشتگان خود توانست مطاالب درخشانی را نگارش کند و در به اوج رساندن زبان فارسی سهم بسزایی را از آن خود کند.

فردوسی از ابتدا به علم و دانش روی آورد و به تاریخ علاقه زیادی داشت که خود زمینه ای شد برای اینکه شاهنامه را بنویسد. او در سال 370 شروع به نوشتن شاهنامه کرد و اینکار حدود ۳0 سال به طول انجامید. فردوسی در این مورد می گوید: بسی رنج بردم در این سال سی عجم زنده کردم بدین پارسی پی افکندم از نظم کاخی بلند که از باد و باران نیابد گزند بناهاي آباد گردد خراب ز باران و از تابش آفتاب.

 

فردوسی پس از سرودن شاهنامه به دلیل وضعیت مالی بدی که داشت آن را به نام سلطان محمود کرد به امید اینکه از او قدردانی شود اما، سلطان محمود قدر سخن فردوسی را ندانست و او را بطور شایسته تشویق نکرد. او سپس به زادگاه خود برگشت و در سال 416 هجری قمری درگذ شت و آرامگاهش در شهر توس خراسان می باشد.

می گویند پس از مرگ فردوسی سلطان محمود از بی اعتنایی خود نسبت به وی پشیمان شد و برای جبران هدیه ای برای تنها دختر او فرستاد اما دختر فردوسی هم هدیه را نپذیرفت و پس فرستاد.

فردوسی

فصل های قصه های پندآموز شاهنامه 2 30٪

مقدمه

کمک خواستن از سیمرغ

بازگشت رستم به جنگ اسفندیار

بخشش فریدون بر پسران

پیغام دو پسر به پدرشان

رفتن ایرج به نزد برادرانش

به دنیا آمدن منوچهر و ترس سلم و تور

لشکرکشی منوچهر

آغاز جنگ

فتح الانان دژ

کشته شدن سلم

نصیحت کردن اسفندیار توسط مادرش

لشکرکشی اسفندیار به زابل

ملاقات بهمن و رستم

ستایش اسفندیار از خود در برابر رستم

بازگشت رستم به سرای خود

شکار رفتن رستم و رسیدن به شهر سمنگان

آمدن تهمینه دختر شاه سمنگان نزد رستم

حرکت کردن سهراب به سوی ایران

رزم سهراب با گردآفرید

آمدن رستم به نزد کاووس و خشم کاووس بر رستم

اولین مبارزه رستم و سهراب

کشتی گرفتن رستم یا سهراب

آخرین رزم رستم و سهراب

 

مطالعه بیشتر
لطفا نظر خود را بنویسید
|

سایر کتاب های مجید مهری

کتاب های مشابه